Biler og cykler på blive på Fanø
Tirsdag 10. februar 2026 kl: 10:35
Af: RedaktionenBroklappen i færgelejet i Fanø faldt mandag aften i vandet. Fanølinjen, der er en del af færgerederiet Molslinjen, sejler derfor kun med én færge tirsdag, og den medtager kun gående passagerer
Molslinjen oplyser, at broklappen ligger i vandet i færgelejet og vil blive løftet op i løbet af tirsdagen ved hjælp af en kranbil, der bliver sejlet fra Esbjerg til Fanø.
Den manglende broklap i færgehavnen på Fanø har betydet, at Den Lokale Beredskabsstab er i informationsberedskab og har været samlet tirsdag morgen.
I mødet deltog både politi, brandvæsen, sundhedsmyndigheder og beredskabsstyrelsen.
- Vi er opmærksomme på situationen og er klar til at sætte ind, hvis der bliver brug for myndighedernes hjælp, siger politiinspektør Søren Frederiksen fra Syd- og Sønderjyllands Politi.
Den Lokale Beredskabsstab er i informationsberedskab ind til færgedriften igen er normal. I øjeblikket forventes det at ske sidst på eftermiddagen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




