Sandkunstnere brugte ni dage på at skabe to sværvægtere
Tirsdag 8. april 2025 kl: 10:14
Af: Redaktionen
Claus Rieland fra Renault Trucks (tv) sammen med transportminister Thomas Danielsen (V) foran skulpturen af en Berliet T100 fra 1950'erne.
Hvis man besøgte transportmessen i Herning i sidste uge, kunne man i Hal E opleve en stand, der med et smil kunne beskrives som en sand sandkasse. Det var renault Trucks, der havde set tilbage i tiden og fået fire sandkunstnere til at genskabe to markante køretøjer fra Renault Trucks historie - en Berliet Berliet T100 og en Renault Magnum
![]() | |
|
Da grundlaget var i orden, kunne Renault Trucks gå videre med idéen og aftale med fire kunstnere, der er blandt dem, der laver sandskulpturer i Søndervig, samt tre arbejdsfolk - også fra Søndervig - og at gå i gang med at skabe en sandfærdig udgave af en Berliet T100 og en Renault Magnum.
Det tog dem ni dage i alt - først syv personer i syv dage, så de fire kunstnere kunne gøre deres arbejde færdigt i de sidste to dage op til messen.
I alt kom Villys Sand og Grusgrav fra Ringkøbing med 300 ton lerholdigt sand til de to skulpturer og omliggende sandede områder.
Efter messen kom HV-Transport A/S i Herning og fjernede det igen, mens folk fra Messecenter Herning støvsugede og vaskede gulv.
Hos Renault Trucks i Danmark kan de efter messen konstatere, at der var meget stor interesse blandt de besøgende for at lægge vejen ind gennem Hal E. Og folk fra konkurrerende lasbilmærker havde også bemærket den usædvanlige stand med sand, så de ledte deres gæster på vej mod transportmessens Sahara.
Renault Trucks i Danmark kan også notere, at der blev indgået et par aftaler eller flere om levering af nye biler, så succesen kørte hjem.
Da overskriften på standen var "Innovation, teknologi og eventyr - siden 1894" er det også på sin plads at fremhæve det nyeste teknologiske og innovative tiltag fra Renault Trucks - den elektriske tre-akslede trækker, som blev vist frem som Diamond Echo.
Interesserede kan se mere om dekorationen af Diamond Echo nedenfor.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Singapore-rederi flytter sine sjællandske container aktiviteter til Kalundborg
- Mejerikoncern efterlyser mælkekasser
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Lille elbil kan bygges om til varebil
- Lastbilforhandler kommer med bud på fremtiden
- Københavns overborgmester inviterer transportministeren til dialog om udfordringer med brevomdeling
- Brevomdeler er sagt op
- Forældrene ønsker selvtransporterende børn - hver fjerde bliver kørt i skole
- Utryg trafik ved skolerne - Forældre efterlyser flere tiltag
- Antallet af konkurser i Danmark faldt markant i juli
- Gardintrailer har fast alu-tag og lift til 2,5 ton I bagenden
- Opioid-indsmugling er i fokus hos Toldstyrelsen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





