Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Rederiorganisation får ny mand i bestyrelsen

Torsdag 22. maj 2025 kl: 12:28
Af: Redaktionen

Rederiet Esvagt A/S med hovedsæde i Esbjerg vil også fremover være repræsenteret i Danske Rederiers bestyrelse, da rederiets administrerende direktør Søren Karas har det mangeårige be­sty­rel­ses­med­lem Peter Lytzen, der har trukket sig tilbage


På Danske Rederiers ge­ne­ral­for­sam­ling var der fuldtonet opbakning til, at Søren Karas kunne indtræde som nyt medlem i Danske Rederiers bestyrelse, hvor han afløser Peter Lytzen, der er tidligere administrerende direktør i Esvagt A/S, men som nu har trukket sig tilbage.


- Jeg er meget glad for at kunne byde Søren Karas velkommen i Danske Rederiers bestyrelse. Det er en dygtig og erfaren kollega, som jeg og resten af bestyrelsen ser meget frem til at arbejde tæt sammen med i de kommende år. Jeg vil samtidig gerne sige en stor tak til Peter Lytzen for mange års stort og meget værdsat arbejde for Danske Rederier, siger Torben Carlsen, der er administrerende direktør og koncernchef i DFDS og be­sty­rel­ses­for­mand i Danske Rederier. 


Søren Karas har som shippingmand blandt andet været ansat hos A.P. Møller - Mærsk, inden han kom til Esvagt A/S som COO i 2017. Siden november 2024 har han sammen med Kristian Ole Jakobsen været adinistrerende direktører i Esvagt A/S.


Danske Rederiers bestyrelse ser således ud som følger:
  • Torben Carlsen, DFDS A/S (Formand)  
  • Caroline Pontoppidan, A.P. Møller - Mærsk (Næstformand)  
  • Jacob Meldgaard, Torm A/S ​  
  • Jan Rindbo, D/S Norden A/S​  
  • Søren Karas, ESVAGT A/S​ 
  • Thorsten Jalk, Ziton A/S  
  • Tina Revsbech, Maersk Tankers  
  • Mads Peter Zacho, Navigator Gas  



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Danske rederier bevarer roen trods turbulens på ver­dens­mar­ke­der­ne
- Erhvervsministeren har lagt sine prioriteter for Danmarks EU-formandskabet frem
- Rederiorganisation får ny mand i bestyrelsen
- Færge blev blæst ud af kurs - og ind på en sandbanke
- Servicevirksomhed i Skagen har ansat ny direktør
- Færgehavn skifter ejer
- Toldere fandt hash, snifferør og kontanter på grønlandsk skib
- Ny el-færge er på vej mod sommertravlhed
- Toldaftale mellem USA og Kina ændrer toldsatser fra 145 procent til 30 procent - i tre måneder
- Nordtysklands største havn tog hul på året med positive tal
- Passagertallet sejlede frem med danske færgeruter
- Nye EU-regler om sikker transport af pla­stik­gra­nu­lat vækker glæde hos rederiorganisation

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst