Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Rejsebureau øger charterudbuddet fra Aarhus Airport

Onsdag 28. januar 2026 kl: 12:23
Af: Redaktionen

Rejsebureauet TUI udvider sit program fra Aarhus Airport med Ryanair som flyoperatør på en lang række af de mest populære charterdestinationer. Det betyder flere afgange, bedre rejsetider og mere fleksibilitet fra lufthavnen på Djursland. Med TUIs udvidelse fortsætter væksten i charterudbuddet fra Aarhus Airport

- Da Ryanair kun flyver fra Aarhus Airport i Jylland, er det naturligt for os at udvide vores charterudbud til de østjyske rejsende netop her. Pakkerejser med rutefly er i vækst og mange af vores gæster i Jylland nyder den fleksibilitet, det giver, når de ikke er afhængige af at vælge en charterafgang. Med flere direkte afgange og et stærkere destinationsprogram giver vi østjyderne endnu bedre muligheder for at finde den ferie, der passer til deres ønsker. Vores ambition er at gøre det både nemt og attraktivt at starte rejsen lokalt, og at have noget for enhver smag, siger Mikkel Hansen, der er kommunikationschef hos TUI.


Med TUIs udvidelse og Ryanair som operatør fortsætter Aarhus Airport den positive udvikling, hvor flere og flere rejseselskabers aktiviteter bidrager til vækst. Det sker i kølvandet på en periode med passagervækst og et chartermarked, der også sigter mod at udnytte kapaciteten på eksisterende rutefly.


- Når aktører som TUI vælger at sætte Aarhus Airport på danmarkskortet, er det et signal om, at efterspørgslen i Østjylland er stærk. Samarbejdet med Ryanair giver TUI nye muligheder - og det giver østjyderne flere rejsemuligheder, øget fleksibilitet og mere valgfrihed. Det skal være nemt at starte ferien i Aarhus Airport, og det bliver det i den grad nu, siger Lotta Sandsgaard, der er administrerende direktør i Aarhus Airport.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Stigende passagertal gav fremgang i Københavns Lufthavn
- Vinterferierejsende løftede passagertallet i februar
- Egyptisk flyselskab åbner direkte rute fra Aalborg
- Danmarks første indenrigsrute med 40 procent bæredygtigt flybrændstof er lettet
- Knap 19 millioner rejste med fly fra en dansk lufthavn
- Flere passagerer fløj via lufthavn ved Limfjorden
- Lufthavn på Djursland nåede op på 31.137 passagerer
- Bæredygtige alternative brændstoffer inden for luftfart og maritim transport var i centrum
- Lufthavn mellem Viborg og Herning har skiftet navn
- Flypassager havde skjult knap 2,5 kg herion i en kuffert
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
- Norsk fly-koncern nåede nye økonomiske højder - med øget udbyttet til aktionærer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst