TNT Express ansætter 100 piloter
Torsdag 23. marts 2006 kl: 06:53
Nye fly i TNTs europæiske netværk skal have nye piloter(UDVIDELSE) TNT Express, der er en af verdens førende business to business leverandører af ekspresservice, har ansat 20 nye piloter i januar og vil i løbet af i år yderligere ansætte 80 piloter.
De 100 nye piloter bliver ifølge TNT hyret til at flyve de nye fly, som selskabet har planlagt sætte ind i sit flynetværk i de kommende 16 måneder. (
Ni med stort gods(Ni nye fly skal sørge for flytransporten med betydelig forøget kapacitet til transport af stort gods. Ud over at flyve de nye fly, skal de nye piloter også sættes ind i den nuværende flyflåde. Den omfatter i alt 21 fly - 11 af typen BAe 146, seks Boeing 737 og fire A300 fly. (- Det er nødvendigt at ansætte 100 nye piloter for at udvide netværket. Med de nye ruter, voksende trafik på vores nuværende ruter og stigningen i antallet af flyvemaskiner, vil kvaliteten i servicen blive endnu bedre for TNT kunder i hele verden, siger Jesper Nielsen, administrerende direktør for TNT Express i Danmark. (
Egen oplæring(Da flåden vokser, vil erfarne piloter blive forfremmet til større fly og erstattet af yngre kolleger på BAe 146 fly, efter de er blevet oplært. Oplæringen ledes af TNT Airways´ egen godkendte flyudannelsesskole, som har en TRTO licens (Type Rating Training Organisation), og som træner ved hjælp af flysimulatorer for at efterligne virkelige flyveoplevelser. (- TNT Airways har udformet et specielt uddannelsesprogram for piloternes karriereudvikling, som virksomheden bruger som basis for en grundig uddannelse af både nye og nuværende piloter. På den måde opnår vi en fin balance mellem rutinerede, erfarne piloter og nye, unge piloter, siger Niky Terzakis, direktør i TNT Airways. ((Ansættelsen af de 100 nye piloter falder sammen med købet af tre nye B737-300 fly, som TNT Airways´ flåde udvides med i april, maj og december 2006. Et af dem har en såkaldt "quick-change" kapacitet, der gør det muligt hurtigt at ændre flyet til et passagerfly. Den mulighed er fra april 2006 i tråd TNTs mål om også at betjene passagerfly fra Liége for charterselskaber.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brugte bilbatterier kan bruges i lang tid
- Flextrafik bliver enklere på Fyn og Langeland
- Billetpriserne holder sig stort i ro i 2026
- Vognmand i Bording har fået ny tre-akslet lastbil med stjerne
- Fredag åbner energiselskab fire nye ladepladser for elektriske lastbiler
- Rederikoncern melder afdæmpede fragt- og passagermængder i november
- 14-årig pige vågnede i aflåst bus - og ringede efter hjælp
- Transportvirksomhed lægger sag an mod TV-station
- Fejl i teknikken viser bødesystemets kompleksitet
- Tysk lastbilproducent har valgt dansk virksomhed som ladeplatform
- Ni uberettigede vejafgiftsbøder er blevet annulleret
- Transportfond støtter 26 projekter
.gif)




