Truckcenter i Holstebro skifter ejer
Onsdag 18. september 2024 kl: 13:58
Af: RedaktionenVolvo Danmark A/S sælger og overdrager Volvo Truck Center Holstebro til Skifter Lastbil A/S, der har hovedsæde i Aabenraa og været Volvo-forhandler i over 70 år. Salget sker for at optimere forhandlernetværket
- Vi er overbeviste om, at dette frasalg vil styrke vores evne til at betjene det lokale marked og vores kunder yderligere. Vi forventer ligeledes at optimeringen af vores forhandlernetværk vil bidrage med et endnu skarpere fokus på øvrige områder og regioner, siger Peter Ericson, der er administrerende direktør i Volvo Danmark A/S.
- Vores samarbejdspartners omfattende brancheerfaring kombineret med fælles værdier om højt serviceniveau og driftseffektivitet gør dem til den ideelle partner til at overtage lastbilcentret i Holstebro og bringe det til næste niveau, til glæde og gavn for kunderne, siger han videre.
Som en del af Volvo Danmark A/S' langsigtede vækststrategi er frasalget i overensstemmelse med virksomhedens målsætning om at strømline driften med fokus på kernekompetencer og samtidig sikre, at lastbilcentret i Holstebro under ny ledelse fortsætter med at udvikles af Skifter Lastbil A/S.
Hos Volvo Danmark A/S fremhæver man, at partnerskabet med Skifter Lastbil A/S sikrer en gnidningsfri overgang og medvirker til at opretholde høje standarder for service og kvalitet.
Transaktionen forventes afsluttet fredag 1. november med forbehold for sædvanlige lukkebetingelser og godkendelse fra relevante myndigheder.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Eldrevne færger kan mindske forureningen
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Overlæs kostede 6.000 kroner
- Data viser prisudvikling på diesel siden 1972
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Priserne på olie stiger og øger fokus på andre løsninger
- Færgedriften mellem Danmark og Tyskland er blevet mere elektrisk
- Antallet af nyregistrerede lastbiler er steget
- Containertransportør har fået nyt man-skab på Sjælland
- Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten
- Sønderjysk vognmand har koblet for en ny fire-akslet påhængsvogn med tip
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





