Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Togselskab på Sjælland får ny administrerende direktør

Tirsdag 7. juli 2026 kl: 15:05
Af: Redaktionen

Bestyrelsen for Lokaltog, der driver 10 jernbanestrækninger på Sjælland og Lolland-Falster, har ansat Claus Hincke som ny administrerende direktør. Han tiltræder sin nye stilling med virkning fra lørdag 1. august. Claus Hincke kommer fra en stilling som direktør for Teknik & Udførelse i Banedanmark

Claus Hincke kommer til Lokaltog A/S med godt 25 års erfaring med ledelse af kritisk infrastruktur, sikker drift og udvikling af komplekse organisationer. Han har tidligere haft ledende stillinger i blandt andet Banedanmark, Københavns Lufthavne og Novo Nordisk.

Lokaltog er med sine 10 jernbanestrækninger på Sjælland og Lolland-Falster Danmarks største lokalbaneselskab.

Den nuværende administrerende direktør, Lars Wrist-Elkjær, fratræder som planlagt 31. juli. Direktørskiftet er resultatet af en planlagt succession, som blev sat i gang i foråret efter, at Lars Wrist-Elkjær havde besluttet at fortsætte karrieren som administrerende direktør for Alstom Danmark. Rekrutteringsprocessen blev sat i gang inden togulykken på Gribskovbanen 23. april.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Passagertallet er vokset med 22 procent - 7 procent vil have mere indenrigsflyvning
- Trafikselskab indhenter erfaringer til elektrificering af minibusser i flextrafikken
- Pensionsselskab åbner nyt sundhedsfagligt center
- Østjysk kommune får bus med frivillige bag rattet
- Banedanmark har travlt i sporet i sommerferien
- Lufthavn ved Esbjerg får forbindelse til Holland og England
- Trafikselskab tilbyder flere afgange og gratis bybus til stor strandfest
- Vestmøn har fået bus på bestilling i områder uden busser
- Togselskab på Sjælland får ny administrerende direktør
- Københavns Politi øger bemanding i lufthavn
- Station fra 1871 får nye spor og perroner
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst