Politiet anholdt to formodede dieseltyve i Næstved
Torsdag 11. august 2022 kl: 11:51
Af: RedaktionenSydsjællands og Lolland-Falsters Politi sendte torsdag kort efter midnat en patrulje til Fiskerhusvej på Ydernæs ved Næstved, hvor der var gået en tyverialarm ved nogle parkerede lastbiler. Formodningen var, at der var stjålet brændstof
Kort efter standsede en politipatrulje en bil med to mænd - en 22-årig mand fra Helsingør og en 23-årig mand fra Slagelse - som kørte i området. Der holdt yderligere en bil parkeret i nærheden, hvor der var spildt frisk diesel. De to mænd blev anholdt og sigtet for tyveri af brændstof, og de blev begge taget med til politistationen i Næstved til afhøring. Den 22-årige blev løsladt klokken 4.45, mens den 23-årige fortsat er anholdt.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fragtmænd har fået længe trailere
- Transportvirksomhed i Odense har fået de første - og venter på de næste
- Chauffør i varebil havde sin telefon i hånden - og tre paller lattergas i varerummet
- Bro-by får et nyt truckcenter
- Fredag 17. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Online-kort viser vej til ladestandere til elektriske lastbiler
- Fem-akslet lastbil bliver bygget på fabrikken
- Regler om fartsbegrænsere i busser og lastbiler skal forenkles
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- Papkasse med meget giftige slanger var efterladt på rasteplads
- Lovprogram omfatter forslag om skærpelser og lempelser
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |