Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Færgerederi vil sejle flere gange mellem Odden og Ebeltoft

Onsdag 26. januar 2022 kl: 11:13
Share  


Af: Redaktionen

Molslinjen forsøgte i 2021 med flere afgange mellem Odden og Ebeltoft. Forsøget faldt heldigt ud, så i år kommer der nu endnu flere afgange på ruten mellem Sjælland og Jylland. I højsæsonen sejler Molslinjen på ruten dagligt

I 2019 var der 194 afgange på ruten, i 2020 var der 202 afgange, sidste år var tallet 270 og i år bliver antallet af afgange sat til 294.


De daglige afgange på hverdage bliver placeret i sejlplanen fra og med uge 26 til og med uge 31. Færgen vil afgå klokken 11.15 fra Ebeltoft og fra Odden klokken 09.20.


Afgangene kommer ovenpå de torsdagsafgange, som forsøgsvist blev sat ind sidste år.


- Vi vil gerne være med til at bygge turismen op på Djursland. Derfor har vi stille og roligt skruet op for antallet af afgange de seneste år, når vi har kunnet se, at behovet var der. Det er dyrt at sætte færger ind, hvis der ikke er passagerer nok til hver afgang, så vi er spændte på, om hverdagssejlads i sommerferien vil fange an, siger Molslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.


Sejlplanen på Kattegat til og med efterårsferien i uge 42 er tilgængelig på Molslinjens web-side.



Klik venligst

© Copyright 2023 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Rederi-organisation har fået ny formand
- Dansk energikoncern tog et stik med en spade i Sverige
- Østjyllands største havn har skæret i sin CO2-udledning
- Container med dæk skulle dække over narkosmugling
- Ny lodsstation i Fredericia skal give bedre rammer
- Energiselskab har fået kontrakt på fangst og lagring af 430.000 ton biogen CO2
- Speditionsfirma leverer solidt 2022-resultat - og skruer ned for 2023-forventningerne
- Teknisk universitet styrker maritime forskning, viden og uddannelse
- Formanden fortsætter
- Containere kører cirka 10 kilometer med tog
- Toldreform skal give en enklere, mere intelligent og sikrere toldunion i EU
- Solcelleanlæg blev indviet sammen med et spadestik til PtX-anlæg

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst