Julens få rejsedage betyder udsolgte færger til Bornholm
Tirsdag 7. december 2021 kl: 13:00
Af: RedaktionenAlle færgeafgange til Bornholm er udsolgt 23. december. Derfor sætter Bornholmslinjen færgen »Hammershus« ind på en ekstraordinær afgang
Molslinjen, der blandt andet driver færgefarten til og fra Bornholm, oplyser, at alle afgange til Bornholm onsdag 22. og torsdag 23. december er udsolgte eller meget tæt på at være det.
Molslinjen indsætter færgen »Hammershus« på en ekstraordinær afgang fra Ystad til Rønne torsdag 23. december.
- Med juleaften liggende på en fredag giver det for langt de fleste ganske få muligheder for at rejse i julen uden at bruge for mange fridage. Derfor har vi arbejdet med muligheden for en ekstra afgang, siger rederiets kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.
Planen er at lade »Hammershus« sejle fra Bornholm om formiddagen lillejuleaften. Efter ankomst til Ystad sejler færgen tilbage mod Bornholm klokken 11.30 for at ankomme i Rønne klokken 14.00.
»Hammershus« er en moderne, støjsvag og komfortabel færge, som normalt sejler mellem Rønne og Køge samt betjener ruten mellem Rønne og tyske Sassnitz.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Skærver og fast biobrændsel opvejede fald i import af fossile brændsler
- Den største havn ved Limfjorden skruer op for forventningerne
- Lodsselskab skal have ny direktør
- Politiet har sigtet 15 personer efter demonstration på Aarhus Havn
- Havn i Vendsyssel er klar til første etape af havneudvidelse
- Energihavn i Malmö får nyt jernbanespor og øger intermodaliteten
- De maritime uddannelser forsætter fremgangen
- Færger fragtede mere fragt og færre passagerer i juli
- Toldstyrelsen tjekke skibe og fandt ulovlige cigaretter
- Passagertallet var det højeste i 25 år
- Flere midler til Søfartsstyrelsens kontrol af skyggeflåde er vigtigste maritime nedslagspunkt i finanslovsudspil
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |