Svensk producent af tunge køretøjer skal have ny chef
Onsdag 24. februar 2021 kl: 13:57
Af: RedaktionenHenrik Henriksson, der i dag er koncernchef og administrerende direktør i Scania, forlader efter 23 år den svenske producent af lastbiler og busser for at tiltræde som direktør for et helt nyt selskab - H2 Green Steel - som i 2024 vil starte en stålproduktion uden brug af fossile energikilder
Derfor har Scania's bestyrelse udpeget Christian Levin, der er dag er operativ chef i Traton Group, som er VW-koncernens selskab for produktionen af lastbiler og busser.
Christian Levin har tidligere arbejdet for Scania i over 20 år. Ud over sin nye rolle som administrerende direktør og koncernchef for Scania, vil han fortsat være en del af ledelsen i Traton-selskabet.
Christian Levin er uddannet civilingeniør med special i maskinteknik på Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fragtmænd har fået længe trailere
- Transportvirksomhed i Odense har fået de første - og venter på de næste
- Chauffør i varebil havde sin telefon i hånden - og tre paller lattergas i varerummet
- Bro-by får et nyt truckcenter
- Fredag 17. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Online-kort viser vej til ladestandere til elektriske lastbiler
- Fem-akslet lastbil bliver bygget på fabrikken
- Regler om fartsbegrænsere i busser og lastbiler skal forenkles
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- Papkasse med meget giftige slanger var efterladt på rasteplads
- Lovprogram omfatter forslag om skærpelser og lempelser
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





