Svensk producent af tunge køretøjer skal have ny chef
Onsdag 24. februar 2021 kl: 13:57
Af: RedaktionenHenrik Henriksson, der i dag er koncernchef og administrerende direktør i Scania, forlader efter 23 år den svenske producent af lastbiler og busser for at tiltræde som direktør for et helt nyt selskab - H2 Green Steel - som i 2024 vil starte en stålproduktion uden brug af fossile energikilder
Derfor har Scania's bestyrelse udpeget Christian Levin, der er dag er operativ chef i Traton Group, som er VW-koncernens selskab for produktionen af lastbiler og busser.
Christian Levin har tidligere arbejdet for Scania i over 20 år. Ud over sin nye rolle som administrerende direktør og koncernchef for Scania, vil han fortsat være en del af ledelsen i Traton-selskabet.
Christian Levin er uddannet civilingeniør med special i maskinteknik på Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politiet siger 40-årig lastbilchauffør for uagtsomt manddrab
- Transportorganisation sætter stævning af ministerier i bero
- Afskaf 11 kg-reglen
- Lastbil ramte patruljevogn - en betjent mistede livet
- Ja til BRT-bus - nej til vejudvidelse på Ring 4 Nord
- Politiet har konstateret, at kontrollen er vanskelig
- Svensk lastbilproducent fortsatte som markedsleder for tunge lastbiler i Europa
- Sydvestjysk vognmand hentede to tiptrailere på samme tid
- EU's system for digital transportdokumentation er på vej
- Politiet uddelte mange klip til mobilsnakkende bilister i Aarhus
- Køretøjer under opbygning bliver fritaget for nye regler
- El-drevne lastbiler skal køre fast mellem Skåne og Jylland
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




