Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Rederier vil dele kapacitet

Tirsdag 26. august 2025 kl: 13:30
Af: Redaktionen

Danske DFDS og svenske TT Line har indgået en space charter-aftale for fragt og passagerer på de to rederiers' ruter mellem Karlshamn i det sydøstlige Sverige og Klaipeda i det nordvestlige Litauen. Aftalen giver derudover DFDS adgang til kapaciteten på TT-Lines færger på TT-Lines ruter mellem Klaipeda og Trelleborg i Sverige samt mellem Klaipeda og Travemünde i Tyskland


DFDS og TT-LInes har indgået space charter-aftalen med det mål at effektivisere og udvide færgenetværket på Østersøen.


Aftalen er planlagt til at træde i kraft for fragt 1. oktober på alle tre ruter. For passagerer træder aftalen i kraft på Karlshamn-Klaipeda 1. oktober og 1. november på de to andre ruter.


DFDS forklarer, at space charter-aftalen gør det muligt for kunder at benytte den næste ledige sejlads på Karlshamn-Klaipeda uanset rederi, mens alle kommercielle aktiviteter og relationer med kunder forbliver under hver operatørs kontrol.


Den nye space charter-aftale vil øge frekvensen for kunder på Karlshamn-Klaipeda og udvider DFDS' netværk. Aftalen vil også bidrage til at sænke emissioner, da den gør det muligt for hver operatør at reducere antallet af sejladser på Karlshamn-Klaipeda samtidig med, at det samlede udbud af sejladser for kunder øges.


DFDS driver to kombinerede fragt- og passagerfærger på Karlshamn-Klaipeda og fire andre færger på Østersøruter, der forbinder Tyskland og Sverige, Sverige og Estland samt Danmark og Litauen.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Rederier vil dele kapacitet
- Traktor kom i vejen for tog i jernbaneoverskæring nordvest for Varde
- Togulykke mellem Tinglev og Kliplev 15. august:
- Vejdirektoratet inviterer til informationsmøde om tunnelbyggeri i Aarhus
- Nyregistrerede varebiler kørte frem hen over sommeren
- Kvinde fik et ildebefindende og stødte sammen med modkørende lastbilchauffør
- Dansk rederikoncern køber to færger og udvider kapaciteten til Afrika
- Vognmandsfirma i Vemmelev er kørt til Skifteretten i Horsens
- Chauffører får nye lademuligheder i Padborg
- Vognmand i Herfølge har fået ny fire-akslet tip-trailer med automatisk rullepresenning
- Containerterminal i København har løftet flere containerenheder
- Bekendtgørelse vil åbne for højere og tungere køretøjer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst