Vognmandsfirma i Brønderslev har solgt sine biler fra
Mandag 19. maj 2025 kl: 11:16
Af: RedaktionenPK Logistik A/S, der som selskab blev etableret i 2018, men som har rødder tilbage til 1946, har solgt sine sidste to lastbiler. Det skriver virksomheden på facebook. Dermed er det slut med at se lastbiler med PK Logistik A/S' logo på vejene, men ikke slut med PK-logoet, for PK Lastvognsservice i Brønderslev fortsætter
PK Logistik A/S, der er ejet af J. Bundgard Invest ApS i Hjørring, Per Ørum Jensen Holding ApS i Tornby syd for Hirtshals og Trine Støwe Holding ApS i Brønderslev, har solgt sine to resterende lastbiler til Vendelbo Spedition i Hjørring og Dronninglund Transport ApS i Dronninglund
Fremover vil PK Lastvognsservice ApS bære PK-navnet videre og støtte vognmandsbranchen med reparation og vedligeholdelse af lastbiler og påhængskøretøjer. PK Lastvognsservice ApS er ejet af af Trine Høtoft Kristiansen og Kristian Høtoft Kristiansen i Brønderslev.
Lidt om ejerne af PK Logistik A/S.
PK Logistik A/S er ifølge CVR-registeret ejet af:
- J. Bundgard Invest ApS i Hjørring, der er ejet af Jesper Bundgaard Madsen, der også ejer Vendelbo Spedition A/S
- Per Ørum Jensen Holding ApS, der er ejet af vognmand Per Ørum Jensen i Tornby ved Hirtshals
- Trine Støwe Holding ApS, der er ejet af Trine Høtoft Kristiansen i Brønderslev
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lavtbygget førerhus får fem stjerner i sikkerhedsvurdering
- Godsomsætningen på havnen i Kolding satte rekord
- Vognmand i Roskilde er blevet en del af en større transportkoncern
- Maskinanhænger blev hentet hjem til hærfuglested på Sjælland
- Bryggeri-koncern sætter strøm til distribution af sine drikkevarer
- Trafikken på Storebælt slog rekord i 2025
- Sønderjyllands største havn melder om flere anløb - og travlhed
- Antallet af transporteffektive vogntog er stigende
- Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
- Vognmand med diesel i blodet har fået el i hjertet
- Tip-kærre skal køre med asfalt hos Grindsted-vognmand
- Lastbilleverandør åbner ny afdeling for nationale flådekunder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


