To lastbilchauffører oplevede, at dæk sprang under kørsel
Torsdag 9. januar 2025 kl: 11:58
Af: RedaktionenMidt- og Vestsjællands Politi skriver i sin seneste døgnrapport om to tilfælde, hvor lastbilchauffører oplevede, at et dæk sprang på deres lastbiler
Onsdag eftermiddag lidt efter klokken 15 sprang et dæk på en lastbil, der blev ført af en 39-årig mand fra Jyderup. Uheldet skete, da lastbilchaufføren kom kørende i vestgørende retning på motorvejen ved Holbæk. Da dækket sprang, mistede chaufføren herredømmet over lastbilen, der trak ud i anden vognbane, hvor den ramte højre side på en personbil, der var i færd med at overhale lastbilen.
Personbilen, der blev ført af en 56-årig mand fra Kalundborg, blev skubbet ind i autoværnet i midterrabatten. Der skete ingen personskade ved uheldet.
Motorvejen var lukket kortvarigt, og efterfølgende blev der åbnet for en vognbane, mens oprydningsarbejdet stod på.
Senere på eftermiddagen - lidt før klokken 18 - var der en tilsvarende situation med et dæk, der sprang på en lastbil ført af en 37-årig mand fra Polen. 12 biler blev ramt af vragdele fra dækket. Motorvejen blev spærret efter uheldet, og en skiltevogn blev tilkaldt. Ingen personer kom til skade i forbindelse med uheldet, men der skete materiel skade på flere køretøjer.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Alle typer trafik på Øresundsbron kørte frem
- Letbanen mellem Aarhus of Grenaa lukker nogle dage på grund af vedligeholdelse
- Maskinstation på Vestsjælland var i Østjylland for at hente ny tiptrailer med rullepresenning
- - Vi bliver CO2-neutrale i 2030
- Østjysk storhavn har sat ny conntainerrekord
- Vejtransportorganisation opfordrer til modstand mod EU-planer om krav om el-lastbiler
- Rumænsk lastbilchauffør var påvirket af alkohol og stoffer
- Århundredets storm rammer havneudvidelse - i bølgebassin indendøre
- Containerrederi sejler på ny rute mellem Aarhus og Baltikum
- Lastbilproducent indleder partnerskab med værftkoncern og havnselskab
- Fredag 24. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Danmarks tredje letbane kørte med 15.000 passagerer den første dag
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



