To lastbilchauffører oplevede, at dæk sprang under kørsel
Torsdag 9. januar 2025 kl: 11:58
Af: RedaktionenMidt- og Vestsjællands Politi skriver i sin seneste døgnrapport om to tilfælde, hvor lastbilchauffører oplevede, at et dæk sprang på deres lastbiler
Onsdag eftermiddag lidt efter klokken 15 sprang et dæk på en lastbil, der blev ført af en 39-årig mand fra Jyderup. Uheldet skete, da lastbilchaufføren kom kørende i vestgørende retning på motorvejen ved Holbæk. Da dækket sprang, mistede chaufføren herredømmet over lastbilen, der trak ud i anden vognbane, hvor den ramte højre side på en personbil, der var i færd med at overhale lastbilen.
Personbilen, der blev ført af en 56-årig mand fra Kalundborg, blev skubbet ind i autoværnet i midterrabatten. Der skete ingen personskade ved uheldet.
Motorvejen var lukket kortvarigt, og efterfølgende blev der åbnet for en vognbane, mens oprydningsarbejdet stod på.
Senere på eftermiddagen - lidt før klokken 18 - var der en tilsvarende situation med et dæk, der sprang på en lastbil ført af en 37-årig mand fra Polen. 12 biler blev ramt af vragdele fra dækket. Motorvejen blev spærret efter uheldet, og en skiltevogn blev tilkaldt. Ingen personer kom til skade i forbindelse med uheldet, men der skete materiel skade på flere køretøjer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vi sorterer bedre, men affaldsbjerget vokser
- Letbanen i Aarhus fortsætter uden fejlramte tog frem til sommer
- Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- S-togsstrækning med 500 tog dagligt skal have nyt kørestrømsanlæg
- Kontrolindsatsen virker - færre snød med billetten sidste år
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




