Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

To lastbilchauffører oplevede, at dæk sprang under kørsel

Torsdag 9. januar 2025 kl: 11:58
Af: Redaktionen

Midt- og Vestsjællands Politi skriver i sin seneste døgnrapport om to tilfælde, hvor lastbilchauffører oplevede, at et dæk sprang på deres lastbiler

Onsdag eftermiddag lidt efter klokken 15 sprang et dæk på en lastbil, der blev ført af en 39-årig mand fra Jyderup. Uheldet skete, da lastbilchaufføren kom kørende i vestgørende retning på motorvejen ved Holbæk. Da dækket sprang, mistede chaufføren herredømmet over lastbilen, der trak ud i anden vognbane, hvor den ramte højre side på en personbil, der var i færd med at overhale lastbilen.

Personbilen, der blev ført af en 56-årig mand fra Kalundborg, blev skubbet ind i autoværnet i midterrabatten. Der skete ingen personskade ved uheldet. 

Motorvejen var lukket kortvarigt, og efterfølgende blev der åbnet for en vognbane, mens oprydningsarbejdet stod på. 


Senere på eftermiddagen - lidt før klokken 18 - var der en tilsvarende situation med et dæk, der sprang på en lastbil ført af en 37-årig mand fra Polen. 12 biler blev ramt af vragdele fra dækket. Motorvejen blev spærret efter uheldet, og en skiltevogn blev tilkaldt. Ingen personer kom til skade i forbindelse med uheldet, men der skete materiel skade på flere køretøjer.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Havn på Jyllands top har fået en økonomichef
- Beskæftigelsen er steget blandt ikke vestlige indvandrere
- Fire franske med tre aksler er klar til at trække læsset
- Tungvognspolitiet tjekkede ugehvil - og udskrev bøder
- Makedonsk busselskab kørte ulovlig cabotagekørsel med skoleelever
- 17 vejprojekter får 540 millioner kroner
- Flere faste fartkontroller skal forbedre trafiksikkerheden
- Lattergas er no go i trafikken
- Supercykelstisekretariat får støtte fra staten
- 300 kunder tester ny app-fri billet i bybusser
- Dagligvare-grossist indgår aftale med international transportkoncern
- Retssager begynder sidst i november

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
-