Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
STREJKE PÅ FÆRØERNE:

Forhandlinger genoptages torsdag

Torsdag 30. maj 2024 kl: 09:48
Af: Redaktionen

Siden 14. maj har Færøerne været kraftigt påvirket af, at medlemmer af en række fagforeninger strejker for at få højere løn. Strejken, der blev indledt tirsdag 14. maj, da fagforeninger og arbejdsgiverforeninger ikke kunne nå til enighed om, at medlemmerne af fagforeningerne skulle have højere løn for deres arbejde, har betydet tomme hylder i dagligvarerforretninger og tomme tanke på tankstationer. Torsdag vil mæglere forsøge at bringe parterne sammen og få fagforeningerne til at genoptage arbejdet

Fagforeningerne Føroya Arbeiðarafelag, Havnar Arbeiðarafelag, Klaksvíkar Arbeiðskvinnufelag og Klaksvíkar Arbeiðsmannafelag gik i strejke tirsdag 14. maj. En femte fagforening, Havnar Arbeiðskvinnufelag, meddelte søndag, at den vil tilslutte sig strejken fra 29. maj, da der ikke var opnået enighed med arbejdsgiverne om højere lønninger.


Strejken, der blandt andet har betydet, at der ikke er blevet leveret brændstof til tankstationer, har blandt andet påvirket godstransport, busruter og taxitjenester, der har begrænset deres kørsel.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Landtransport med fokus på vand har fået fire nye gardintrailere
- Speditører ser gode takter i regeringsgrundlag, men kan ikke finde transport og logistik mangler
- Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
- Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden
- Udenlandsk lastbilchauffør kørte mod færdselsretningen
- Fællesråd for landdistrikter peger på et markant løft af den kollektive trafik
- Vognmandsorganisation har en klar forventning om samarbejde med den nye transportminister
- Den nye transportminister er uddannet sygeplejerske
- Vognmandsorganisation har set grundlaget i gennem
- Politiet tjekkede tunge køretøjer i lufthavn på Amager
- Danmark har fået en ny regering
- Transportkoncern er fem år foran sit klimamål

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst