Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
STREJKE PÅ FÆRØERNE:

Forhandlinger genoptages torsdag

Torsdag 30. maj 2024 kl: 09:48
Af: Redaktionen

Siden 14. maj har Færøerne været kraftigt påvirket af, at medlemmer af en række fagforeninger strejker for at få højere løn. Strejken, der blev indledt tirsdag 14. maj, da fagforeninger og arbejdsgiverforeninger ikke kunne nå til enighed om, at medlemmerne af fagforeningerne skulle have højere løn for deres arbejde, har betydet tomme hylder i dagligvarerforretninger og tomme tanke på tankstationer. Torsdag vil mæglere forsøge at bringe parterne sammen og få fagforeningerne til at genoptage arbejdet

Fagforeningerne Føroya Arbeiðarafelag, Havnar Arbeiðarafelag, Klaksvíkar Arbeiðskvinnufelag og Klaksvíkar Arbeiðsmannafelag gik i strejke tirsdag 14. maj. En femte fagforening, Havnar Arbeiðskvinnufelag, meddelte søndag, at den vil tilslutte sig strejken fra 29. maj, da der ikke var opnået enighed med arbejdsgiverne om højere lønninger.


Strejken, der blandt andet har betydet, at der ikke er blevet leveret brændstof til tankstationer, har blandt andet påvirket godstransport, busruter og taxitjenester, der har begrænset deres kørsel.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst