Tømmertransport kørte med 19.900 kg for meget på ladet
Fredag 1. marts 2024 kl: 10:11
Af: RedaktionenMandag aften omkring klokken 20.30 kontrollede mandskab fra Tungvognscenter Syd en lastbil med træstammer ,der kørte på Motorvej E45 ved Vejle. Årsagen til kontrollen var, at de havde mistanke om, at der var læsset lidt rigeligt med træstammer på ladet
Mistanken holdt. Da mandskabet fra Tungvognscenter Syd fik vogntoget op på vægten, viste kontrolvejningen, at vogntoget havde 19.900 kg for meget træ på ladet - omregnet til procent blev overlæsset på 35 procent med en samlet totalvægt på 75.900 kg, hvilket var en stor overskridelse af vogntogets tilladte totalvægt.
Politiet understreger, at overlæs er alvorligt, da det udgør en sikkerhedsrisiko, når et køretøj udsættes for en overbelastning af opbygningen og bremser - og så medfører det også overbelastning og slitage af veje og broer.
Forventer bødestraf
Tungvognscenter Syd forventer at nedlægge påstand om en bødestraf til vognmandsfirmaet på 28.000 kroner og en bødestraf til chaufføren på 5.500 kroner plus betinget frakendelse af førerretten.
Sydøstjyllands Politi oplyser, at reglerne for bøder for overlæs er, at bøden beregnes med 350 kroner pr. procent i overskridelse - plus ved fortilfælde/tidligere afgørelser - 1.400 koner pr. gang.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Elektrisk varebil kommer i en mere kompakt udgave
- Brug en aktivitetserklæring til tilbageregistrering af takografdata
- Olie udgør over halvdelen af energiforbruget i 17 brancher
- Færgerederi vil behandle egne og andre speditørers kunder ens
- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




