Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Suez-kanalen blev spærret nogle timer

Mandag 9. januar 2023 kl: 10:59
Af: Redaktionen

Fragtskibet »Glory«, der er registreret på Marshall-ørene, stødte tidligt mandag på grund i den nordlige ende af Suez-kanalen ved 38 km-markeringen. Grundstødningen genkaldte hurtigt minderne om containerskibet »Ever Given«, der stødte på grund i den sydlige del af Suez-kanalen og blokerede lukkede af for skibsfarten i en uge i marts 2021


Ifølge Suez Canal Authority var årsagen til grundstødningen, at skibet fik tekniske problemer med maskineriet.


Skibet »Glory«, der er på vej fra Ukraine til Kina med en last korn, blev i løbet af nogle timer trukket fri af fire slæbebåde fra kanal-selskabet. Slæbebådene vil trække skibet til 51 km-markeringen.


»Glory«, der er 225 meter langt, er bygget i 2005.


Suez Canal Authority oplyser, at der mandag morgen var 25 skibe på vej gennem kanalen i sydgående retning og et tilsvarende antal på vej nordover.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Rapport fortæller om kvinder som sømænd
- Rederikoncern melder om afdæmpet udvikling
- Transportministeren inviterer til ø-topmøde
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
- Transportpakke skal støtte mere bæredygtig luft- og søfart
- Kapsejlads for høje skibe begynder i Aarhus og slutter i Aalborg
- Dansk rederi sælger 23 år gammelt skib og indsætter et lidt større på Middelhavnsrute

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst