Færgerederi vil tage gassen af stigende gaspriser ved at ændre sejlplanen
Fredag 19. august 2022 kl: 08:00
Af: RedaktionenDet norske rederi, Fjordline, der sejler mellem Hirtshals og Stavanger-Bergen og mellem Hirtshals og Langesund, justerer sejlplanerne for de to gasdrevne færger »Stavangerfjord« og »Bergensfjord« for efterårs- og vinterperioden. Justeringerne skal afbøde virkningerne af de aktuelt høje priser på gas. Ændringerne gælder fra tirsdag 6. september og frem til 31. marts 2023
- Vi står overfor en ny virkelighed og bliver nødt til at tilpasse os. De øgede priser på energi rammer alle, os inkluderet. Det er specielt vores omkostninger til det mere miljøvenlige alternativ LNG, som er skudt i vejret. På den baggrund ser vi os nødsaget til midlertidigt at ændre ruteplanen for de to LNG-skibe, siger Brian Thorsted Hansen, der er administrerende direktør i Fjord Line.
Begge skibe vil fortsat betjene ruterne mellem Hirtshals, Stavanger, Bergen og Hirtshals, men med reduceret frekvens og ændrede afgangs- og ankomsttider. Passagerer, der påvirkes af de nye ændringer, vil blive informeret.
- Vi har prioriteret at finde en løsning, hvor vi reducerer vores energiforbrug væsentligt samtidig med, at vi sikrer et godt tilbud til vores passagerer og fragtkunder. Derfor opretholder vi driften af begge skibe og med anløb i alle fire havne, siger Brian Thorsted Hansen.
Om Fjord Line:
- Fjord Line blev grundlagt i 1993 og er i dag Norges næst største færgerederi i international passager- og godstrafik mellem Norge, Sverige og Danmark med en markedsandel på 21 procent
- Selskabet har fire skibe, opererer på fem færgeruter, har ansat omkring 700 årsværk og transporterer årlig 1,4 millioner passagerer
- I tillæg til passagertrafik tilbyder selskabet også fragt af lastbiler og gods
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
- Motorvejstilslutning ved Horsens spærres i en måned efter nytår
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




