Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Lastbilchauffører står til at miste kørekortet

Torsdag 7. juli 2022 kl: 12:10
Af: Redaktionen

Onsdag eftermiddag lidt før klokken halv fem målte en færdselsbetjent fra Midt- og Vestsjællands Politi en lastbil til at køre 75 km/t i bymæssig bebyggelse, hvor tilladte hastighed var på 50 km/t

Lastbilens 52-årige chauffør blev sigtet for at køre for stærkt. Det samme blev en 28-årig lastbilchauffør en halv times tid senere. Den 22-årige blev målt til at køre 76 km/t, hvor han kun måtte køre 50 km/t.


Da begge lastbilchauffører havde kørt mere end 40 procent over det tilladte, udløser det en betinget frakendelse af kørekortet. De sigtede kan forvente en betydelig bøde og at skulle op til ny teori- og køreprøver for at kunne beholde deres kørekort.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmandsorganisation roser nye regler
- Kvinde skal i fængsel for at have kørt lastbil uden kørekort
- - Flere situationer er uafklarede
- Nyt cirkulære lægger nye retningslinjer for vejafgifsbøder
- Det er en stor sejr
- DI roser forslag om ny ordning for international arbejdskraft
- Nordisk importør af varebiler får ny forhandler i Nordsjælland
- Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Tre-akslet kærre er bygget til maskintransport
- Containertransportør får ny administrerende direktør i Danmark
- Udbyder af tankkort lancerer ladekort til el-lastbiler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst