Gods mellem Grønland og Danmark skal gå via havnen i Aarhus
Onsdag 19. januar 2022 kl: 19:00
Af: Redaktionen
Royal Arctic Line har meddelt, at rederiet har til hensigt, at alt gods mellem Danmark og Grønland fra i år skal gå via containerterminalen på Aarhus havn. Køle- og frysegods håndteres allerede i Aarhus, mens de resterende godstyper vil komme til i løbet af 2022
- I vores bestræbelser på at gøre det let at handle med hele Grønland er der et behov for, at vi løbende kan tilpasse os til de muligheder, der opstår. Royal Arctic Lines nye sejladssystem gør, at vi nu anløber Danmark, Sverige, Færøerne og Island på ugentlig basis, hvilket giver flere ind- og udgangsporte for grønlandsk import og eksport, siger administrerende direktør i Royal Arctic Line, Verner Hammeken.
Tilbage i 2019 indledte Royal Arctic Line og Aarhus Havn drøftelser om et kommende samarbejde. I oktober 2019 blev aftalen om fremtidige anløb i Aarhus underskrevet af daværende havnedirektør Jakob Flyvbjerg Christensen og Royal Arctic Lines administrerende direktør Verner Hammeken på Borgmesterkontoret i Aarhus, under overværelse af de to bestyrelsesformænd, Aarhus Borgmester Jacob Bundsgaard og Royal Arctic Line bestyrelsesformand Ulrik Blidorf. Det er den aftale, der nu får fuld effekt i Aarhus i 2022.
Transport af gods mellem Danmark og Grønland blev i 1972 flyttet til Aalborg havn, efter at Den Kongelige Grønlandske Handel blev oprettet i 1776 med besejling fra Københavns havn.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bestanden er steget med 366
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Batteri-elektriske lastbiler er nået 7 procent
- Politiet etablerer midlertidigt militært område i Køge
- Fire-akslet tip-trailer har Cramaro-rullepresenning
- Havne i Fredericia får ladestandere til lastbiler
- Efter seks månder er der en forskel på fire
- Pensionsselskab åbner nyt sundhedsfagligt center
- Efter en uge med ny EU-told er antallet af lavværdiforsendelser halveret
- Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




