Færre rejste med færgerne til og fra havne i Sverige
Onsdag 23. september 2020 kl: 11:30
Af: Jesper ChristensenSvenske Trafikanalys, der udarbejder statistik over eksempelvis passager- og godstransporter med færger til og fra havne i Sverige, har set på trafikken i årets andet kvartal. Trafikanalys konstaterer, at persontrafikken faldt med 74 procent i forhold til samme periode sidste år
I årets andet kvartal rejste 2,2 millioner mennesker via svenske havne. Tallet dækker over et fald i udenrigstrafikken med 75 procent fra 72 millioner passagerer i andet kvartal 2019 til 1,8 millioner i andet kvartal i år. Antallet af passagerer, der rejste med indenrigsfærger i Sverige faldt med 62 procent fra 1,0 millioner passagerer i andet kvartal 2019 til 0,4 millioner i andet kvartal i år.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture
- 17 millioner pakker er sendt til Danmark fra webshop'er uden for EU
- Vejspærring i Aarhus skabte lange køer
- Færgerederi har taget urimeligt høje priser på overfart mellem Rødby og Puttgarden
- Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Svensk øresundshavn håndterede et stigende antal containere
- Olie udgør over halvdelen af energiforbruget i 17 brancher
- Færgerederi vil behandle egne og andre speditørers kunder ens
- Konklusioner om EU's strategi for den maritime industri er blevet godkendt
- Rederiorganisation hilser konklusioner fra EU-ministre velkomne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





