Traileren har gas på flaske bag gardinerne
Tirsdag 15. september 2020 kl: 12:41
Af: Redaktionen
L.M Transport, Ans A/S har fornyligt taget en ny tre-akslet Kel-Berg gardintrailer i brug. Den nye trailer, der er leveret af Lastas i Hedensted, er eksempelvis leveret med 10 par forskydelige sidestolper med bræddeholdere og 66 brædder
Chassiset er et letvægtschassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger samt cyklistværn i begge sider.
Gardinopbygningen har skyde- og hævetag med presenning, 10 par forskydelige sidestolper med bræddeholdere og 66 brædder, bund udført i 28 mm hårdttræsplanker og 12 kæpstokke inklusiv magasin.
I bagenden er der beslag til en medbringertruck.
Traileren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Traileren er XL-godkendt og har en tilladt totalvægt på 42.000 kg.
Den nye gardintrailer er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
- Vejgodstransporten holder godt fast i de unge
- Vognmand med speciale i specialtransport har fået en speciel lastbil
- Vognmand fra Vildbjerg har fået seks stjerner
- Lastbilimportør i Norge får sin nye direktør i Danmark
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- - Når det gælder sikkerhed, vil vi fortsætte med at udvikle og forbedre vores lastbiler
- Vognmandsorganisation har tre krav
- Europæisk organisation give fem stjerner til to lastbilproducenter
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



