Traileren har gas på flaske bag gardinerne
Tirsdag 15. september 2020 kl: 12:41
Af: Redaktionen
L.M Transport, Ans A/S har fornyligt taget en ny tre-akslet Kel-Berg gardintrailer i brug. Den nye trailer, der er leveret af Lastas i Hedensted, er eksempelvis leveret med 10 par forskydelige sidestolper med bræddeholdere og 66 brædder
Chassiset er et letvægtschassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger samt cyklistværn i begge sider.
Gardinopbygningen har skyde- og hævetag med presenning, 10 par forskydelige sidestolper med bræddeholdere og 66 brædder, bund udført i 28 mm hårdttræsplanker og 12 kæpstokke inklusiv magasin.
I bagenden er der beslag til en medbringertruck.
Traileren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Traileren er XL-godkendt og har en tilladt totalvægt på 42.000 kg.
Den nye gardintrailer er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fyrværkeri blev sendt som pakke
- - Det er både respektløst og uansvarligt
- Samråd om vejafgift er på Folketingets tv
- Et halvt ton nikotinposer var skjult i 16.000 dåser
- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |