Politiet sigter 47-årig mand for bedrageri og tyveri af entreprenørmaskiner
Fredag 14. august 2020 kl: 13:21
Af: RedaktionenEn 47-årig serbisk mand med bopæl i Slagelse blev fredag fremstillet i grundlovsforhør med begæring om varetægtsfængsling i en sag om bedrageri og tyveri af dyre entreprenørmaskiner. Politiet sigter den 47-årige mand for blandt andet at have brugt et falsk firma CVR-nummer i forbindelse med en leasing-aftaler af flere entreprenørmaskiner
Den 47-årige er mistænkt for at have solgt entreprenørmaskinerne - fire gravemaskiner til en samlet værdi af 1.250.000 kroner - videre, så leasingfirmaerne led et tab.
På baggrund af mistanken ransagede politiet torsdag mandens ejendom i Mullerup, hvor der blev fundet en minigraver med tilhørende skovle, en asfaltskærer, en fastplanermaskine og en påhængsvogn, som blev stjålet fra en byggeplads ved Gørlev Hallerne på Kalundborgvej i Gørlev Sj. natten mellem tirsdag og onsdag i denne uge.
Den 47-årige, der blev anholdt og sigtet for at stå bag tyveriet af disse maskiner, er desuden mistænkt i en lignende sag hos Sydøstjyllands Politi.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Trafikstyrelsen har gjort status over postmarkedet
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- To mænd fra Rumænien stjal hollandsk sættevogn i Hirtshals
- Arbejde på cykelbro spærrer central bro i Midtbyen i Aarhus
- Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Transportorganisation har set på ny bødepraksis
- Verden mangler 2,9 millioner chauffører
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




