Klik venligst

Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Lastbiltrafikken mellem Øst- og Vestdanmark har nogenlunde holdt niveauet

Fredag 7. august 2020 kl: 11:38
Share  


Af: Jesper Christensen

Lastbiltrafikken mellem Øst- og Vestdanmark har nogenlunde holdt niveauet
(Kilde: Storebælt - Grafik: transportnyhederne.dk)

Tallene over lastbiltrafikken over Storebælstbroen viser, at trafikken med lastbiler mellem Fyn og den øvrige del af Danmark vest for Storebælt og så Sjælland på den østlige side har holdt nogenlunde samme niveau i årets første syv måneder sammenlignet med samme periode sidste år

Et kig i tabellen nedenfor viser, at trafikken mellem Øst- og Vestdanmark over Storebæltsbroen i årets første syv måneder har ligget tæt samme periode sidste år. Samlet for perioden januar-juli i år passerede der 871.188 lastbiler over Storebæltsbroen mod 878.263 lastbiler i samme periode sidste år.


MånedSmå lastbilerStore lastbilerLastbiler over 20 meter
Januar 20199.637105.3917.797
Februar 20198.92496.3457.232
Marts 201910.246106.4918.313
April 201910.736106.7888.327
Maj 201912.214114.8938.951
Juni 201913.991104.7968.346
Juli 201916.533104.0308.282
August 201914.811107.5698.555
September 201912.160108.6998.534
Oktober 201911.567115.9368.631
November 201910.558107.9108.134
December 20199.00891.7117.188
Januar 20209.215105.6167.921
Februar 20208.843101.0147.315
Marts 20209.649115.6988.523
April 20208.416104.3868.152
Maj 20209.170105.9728.208
Juni 202010.795112.3238.919
Juli 202011.513101.4398.101

(Kilde: Storebælt - Tabel: transportnyhederne.dk)



Klik venligst

© Copyright 2020 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Brint er det bedste fremtidige alternativ til fjerntransport
- Fagforening fik over 8 millioner ind i arbejdsskadesager
- Faglige sager gav godt 237.000 kroner i kassen
- - Vi er kun lige begyndt
- Asfalt er mere end bæredigt med hensyn til trafikken
- CO2-fortrængningskrav kan levere mere end S-Regeringen lægger op til
- Logistikvirksomhed har fået fem bokse til gods
- Vitten-virksomhed vinder transportpris
- Fra torsdag koster det en bøde at overtræde miljøzonereglerne
- Uddannelsesorganisation lancerer jobportal for chauffører
- Truck-tank får satelit-stander
- Hurtigfærger lægger snart til i ny færgeterminal

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst

Klik venligst



Klik venligst