Entreprenørvirksomhed fandt vejen til en ny tiptrailer i Hedensted
Onsdag 29. juli 2020 kl: 09:00
Af: Redaktionen
Hans Frisesdahl A/S, der startede tilbage i 1958, og som har udviklet sig fra at være en maskinstation til at være en større entreprenørvirksomhed, har taget en ny fire-akslet Kel-Berg tiptrailer med et rumindhold på 37 kubikmeter i brug
Den nye tiptrailer, der er leveret af Lastas i Hedensted, er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger samt cyklistværn i begge sider.
Tipkassen har indvendig, tophængt bagklap med pneumatisk åbne- og lukkesytem. 3/2 ventil monteret for automatisk åbning. Tophængslerne er flyttet 300 mm frem for at give 15 procent større åbning ved aflæsning. I bagenden er der også monteret en tre-trins stige.
Bunden er udført i 7 mm alu-plade i speciel slidstærk kvalitet, mens siderne er fremstillet i 40 mm alu-profiler. Bunden er beklædt med 15 mm kunststof, mens siderne er beklædt med 10 mm kunststof.
Øverst er tipkassen monteret med en automatisk rullepresenning
Traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser. Første aksel er løftbar, mens fjerde aksel både er løftbar og selvstyrende.
Den nye trailer er leveret af Ivan Kristensen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Hans Frisesdahl A/S har hjemsted i Askov ved Vejen mellem Kolding og Esbjerg.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Knap halvdelen overtrådte reglerne
- Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



