Varebilsalget ligger stabilt
Mandag 17. juni 2019 kl: 12:24
Af: RedaktionenI løbet af de første fem måneder har 14.379 varebiler fået nummerplade på. Dermed er varebilsalget i årets første fem måneder på niveau med sidste års salg, hvor der blev indregistreret 14.069 varebiler
- Samlet set, så er varebilsalget årets første fem måneder fortsat på samme høje niveau som sidste år. Majs salg kunne have været bedre, men vi er på et højt og stabilt niveau for varebilerne, fordi der stadig er høj aktivitet i erhvervslivet. Vi følger som altid udviklingen tæt, men på nuværende tidspunkt er der ingen grund til bekymring, siger direktør hos De Danske Bilimportører, Gunni Mikkelsen.
I maj i år blev der leveret 2.907 varebiler, hvilket er 747 færre end i maj sidste år.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




