Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
Onsdag 1. april 2026 kl: 13:15
Af: RedaktionenFragtmandsfirmaet Flemming Krogh A/S, der har hjemsted i Ulfborg i Vestjylland, har overtaget fragtmandsfirmaet SJ Fragt A/S i Thisted. Overtagelsen, der samler to vestjyske fragtmandsforretninger med stærke værdier og solid drift, er sket med virkning fra 1. januar i år. Flemming Krogh A/S driver i forvejen Danske Fragtmænds terminaler i Esbjerg og Holstebro
Der er tale om et generationsskifte. Søren Pedersen har ikke familie, der ønsker at overtage forretningen, og derfor har der gennem flere år været en fælles forståelse af, at Flemming Krogh A/S skulle overtage, når tidspunktet var det rette.
SJ Fragt A/S har tætte relationer til Danske Fragtmænds kunder i Thy og på Mors. Den position videreføres under de nye ejere, og SJ Fragt består som et selvstændigt selskab.
Søren Pedersen vil fortsat være en del af forretningen og hava ansvaret for den daglige drift sammen med de øvrige medarbejdere.
- Jeg har lagt vægt på at finde en løsning, der sikrer både medarbejdere og kunder. Det her giver en tryg videreførelse af forretningen, siger Søren Pedersen.
Begge virksomheder indgår i ejerkredsen i Danske Fragtmænd, og overtagelsen sikrer fortsat drift og samarbejde med både afsender- og modtagerkunder i området.
- Vi glæder os til samarbejdet med Søren Pedersen og hans dygtige medarbejdere, og derved føre de værdier videre, som har kendetegnet SJ Fragts drift af Danske Fragtmænds terminal i Thisted, siger Jesper, Michael og Bjarne Krogh Jensen.
SJ Fragt A/S, der blev stiftet i 1982 af Søren Pedersen, har 23 lastbiler og 36 medarbejdere. Flemming Krogh A/S, der blev stiftet i 1969 og i dag drives af tre brødre i anden generation, har 75 lastbiler og 120 medarbejdere.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bestanden er vokset med 2,4 procent på et år
- Vognmand i Vorning har overtaget vognmand i Skørping
- Specialfartøj er testet og klar til tunnelelement med kælder
- Kinesisk producent har vare- og lastbiler til Europa med på messe
- Modelrækken er blevet helt elektrisk
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Tysk baseret transportkoncern bruger specialtilpasset el-varebil i 27 lande
- Elektriske varebiler får eget område på elbilmesse
- Lastbil med skibscontainer kørte ind i skiltebro i København
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Transportvirksomhed i Kolding vinder lærepladspris
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




