Folketingspolitiker med chaufførbaggrund blev vraget af vælgerne
Torsdag 26. marts 2026 kl: 15:09
Af: RedaktionenKenneth Fredslund Petersen, der siden valget i efteråret 2022 har siddet i Folketinget for Danmarks Demokraterne, måtte ved valget i tirsdags konstatere, at hans tid i Folketinget er slut i denne omgang
Kenneth Fredslund Petersen, der ifølge TVSyd fik 783 personlige stemmer mod Ulrik Knudsen med 2.023 og Karina Adsbøl med 2.370 personlige stemmer, sad blandt andet i Folketingets Transportudvalgt, hvor han var en tydeligt kritiker af den nu forhenværende SVM-Regerings håndtering af den kilometerbaserede og CO2-afhængige vejafgift, som den samme regering fik vendtaget og senere indført fra 1. januar 2025.
Kenneth Fredslund Petersen var i en periode i fra 1983 til 1997 eksportchauffør hos daværende H.O.C Transport i Rødding i Sønderjylland, Peter Jensen Transport, N&K Transport og Roland Munch, 1983-1997.
Derudover var han været:
- Tapperiassistent, Carlsberg Fredericia, 2005-2018
- Taxachauffør, Fredericia Taxa, 2000-2005
- Vingestøber, LM Glasfiber Lunderskov, 2001-2004
- Havnearbejder, truck- og kranfører, H. Daugaard, 1999-2001
- Truckfører og fabriksarbejder, GKN Wheels Nagbøl, 1997-1999
- Landbrugsmedhjælper, landbrug ved Oksenvad ved Vojens, 1982-1983
- Medlem af bestyrelsen i Vejle Erhvervshavn, 2022
- Formand for Vejle Spildevand, 2022
- Medlem af Skatteankenævnet, 2020-2022
- Medlem af byrådet i Vejle Kommune (formand for seniorudvalget, 2018-2021, medlem af arbejdsmarkedsudvalget, 2022, medlem af økonomiudvalget og sundheds- og forebyggelsesudvalget, 2018-2022), 2018-2022
(Kilde: Folketinget)
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Folketingspolitiker med chaufførbaggrund blev vraget af vælgerne
- Rederi-koncern siger farvel til chefen tidligere end planlagt
- Rederi-medarbejdere har valgt deres repræsentanter
- Vejle-virksomhed har fået ny direktør
- Shipping-koncern har ansat ny HR-direktør
- Kommunaldirektør fra Thisted bliver havnedirektør i Aarhus
- Producent af udstødningssystemer og emissionsteknologi til tunge køretøjer får ny chef
- Lastbilimportør har styrket sit mandskab med en kvinde
- Lufthavn på Fyn skal have ny administrerende direktør
- Fyns trafikselskab har fået ny bestyrelse
- Lastbilimportør styrker støttestyrkerne
- Færgerederi skal have ny direktør
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




