Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vejforening får midlertidig sekretariatschef

Torsdag 11. december 2025 kl: 13:13
Af: Redaktionen

Sekretariatschef i Dansk Vejforening, Helle Rasmussen, går på barsel fra fredag 12. december. Det betyder, at foreningens nuværende kommunikationskonsulent, Emil Ipsen, overtager posten det næste års tid



Emil Ipsen har arbejdet for foreningen det seneste år og kommer har dermed god indsigt i foreningen og dens arbejde.  


Derudover har han en baggrund fra både politiske kampagner og rådgivning af store organisationer. Hos SF var han EU-kampagneleder og har stået for et utal af forskellige typer kampagneopgaver. I sin tid hos Advice arbejdede han med public affairs og strategisk kommunikation for nationale og internationale virksomheder og organisationer.


Erfaringerne har givet ham et sikkert greb om politiske dagsordener, stakeholderlandskaber og formidling af tekniske emner på en måde, der skaber gennemslag. I Dansk Vejforening har han sat sit aftryk og var blandt andet idemand bag forenigens kampagne ”vejløftet” under kommunalvalget.

Som konstitueret leder får Emil Ipsen ansvaret for sekretariatets samlede opgaveløsning i 2026. Arbejdet sker i tæt samarbejde med bestyrelsen, hvor fokus er at sikre stabil drift, styrket branchekommunikation og videreudvikling af foreningens aktiviteter gennem året.


- Vi ønsker Helle stort tillykke med de lykkelige omstændigheder, og er positive for den løsning, som vi har fundet frem til. Emil er kommet godt ind i foreningen og har allerede bidraget til øget synlighed. Vi tror derfor på, at han med bestyrelsens hjælp nok skal holde bilen midt i vejbanen for forening under Helles barsel, siger formanden for Dansk Vejforening Thomas B. Olsen.


Efter planen vil Helle Rasmussen, der gennem de seneste år har løftet opgaven som sekretariatschef og sikret et godt afsæt for foreningens fremtid, vende tilbage i 2027.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Trafikselskab for Midtjylland har fået ny bestyrelse
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Havn i Nordvestvendsyssel har fået ny bestyrelse
- Lastbilimportør i Norge får sin nye direktør i Danmark
- Lodsdirektør skal være driftsdirektør for danske tog
- Lastbilleverandør åbner ny afdeling for nationale flådekunder
- Lastbilimportør ændrer struktur og får tre salgschefer
- Samarbejdsorganisation har fået ny formand
- Øresundshavn skal have ny direktør
- Havn ansætter vicedirektør i Trafikstyrelsen som midlertidig direktør
- Havnebestyrelse vil have ny direktørprofil - direktør forlader sin stilling
- Vejforening får midlertidig sekretariatschef

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst