Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Færgechef forlader sin stilling

Mandag 10. august 2026 kl: 13:20
Af: Redaktionen

Rederikoncernen DFDS oplyser, at Mathieu Girardin, EVP, Head of Ferry Division og medlem af Executive Management Team, træder tilbage fra sin stilling 14. august. Mathieu Girardin tiltrådte DFDS i oktober 2022

Mathieu Girardin har i sine fire år hos DFDS ledet en betydelig omlægning af rederi-koncernens færgedivision samtidig med, at han har udvidet DFDS' tilstede-værelse på strategiske markeder og vækstmarkeder.


- Jeg vil gerne takke Mathieu for hans bidrag til DFDS. Under hans ledelse har Ferry Division styrket og udvidet sit netværk samt forbedret de organisatoriske kapaciteter for at fremtidssikre divisionen. Idet vi går ind i den næste fase af vores igangværende transformation, vil ledelsesskiftet bringe nye perspektiver til vores strategiske retning, siger Michael Hansen, der er administrerende direktør og koncernchef for DFDS.


Mathieu Girardin siger selv, at det for ham har været et privilegium at lede Ferry Division og arbejde sammen med talentfulde kolleger på tværs af DFDS. 


- Jeg er stolt af det, vi har opnået, og overbevist om, at både Ferry Division og DFDS er godt positioneret for fortsat forbedring, siger Mathieu Girardin.


Michael Hansen vil overtage ansvaret som midlertidig leder af Ferry Division indtil, en efterfølger er på plads, og rekrutteringsprocessen for en ny leder af færgeafdelingen er sat i gang.


DFDS' Ferry Division leverer færge-, havneterminal- og jernbanetjenester, der forbinder personer og virksomheder over Nordsøen, Middelhavet, Den Engelske Kanal, Østersøen og Gibraltarstrædet. DFDS' færgedivision omsatte sidste år for 17 milliarder kroner.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Færgechef forlader sin stilling
- Lastbilimportør og -forhandler har fået ny direktør
- Affalds- og energiselskab på Sjælland får ny genbrugschef
- Tankvognsproducent har fået ny salgsrådgiver i Sverige, Danmark og Finland
- Finansdirektør i lufthavn er død
- Togselskab på Sjælland får ny administrerende direktør
- Havnemand forlader sin post efter 43 år
- Containertransportør får ny administrerende direktør i Danmark
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Den nye transportminister er uddannet sygeplejerske
- Rederi-direktør bliver havne-direktør

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst