Ny lastbil med kran har gas i tanken
Torsdag 9. januar 2025 kl: 13:59
Af: Redaktionen![Ny lastbil med kran har gas i tanken](/nonsec/NPIX/2025/1/hi1QaZKcKBgSzRG5mx8vxSd5TVdNVjLD5rjLixSo.jpg)
I december tog vognmandsfirmaet Arthur Andersen, der har hjemsted i Horsens, en ny fire-akslet Scania L340 med gasmotor opbygget med kroghejs og en 23 tonmeter Hiab-kran i brug. Den nye lastbil, der skal køre på biogas, skal bruges til transport af affald i Silkeborg
- Vi har et fuldstændigt gennemsigtigt klimaregnskab, som alle kan se på vores hjemmeside. Det regnskab viser, at 99 procent af vores klimaaftryk kommer fra diesellastbilerne i vores vognpark. Og det vil vi gerne reducere, så derfor blev det en gas-lastbil denne gang, siger Søren Tinggård, der er vognmand og direktør i det familieejede kran- og transportfirma.
Firmaet har 32 lastbiler i vognparken, og det er firmaets første lastbil, der har noget andet end dieselolie i tanken.
Den nye lastbil bliver tanket på et biogas-tankanlæg i Silkeborg. Scania oplyser, at der i dag er 21 biogas-tankanlæg i Danmark fordelt i Jylland, på Fyn og Sjælland.
- Det tager godt 10 minutter at fylde tanken, og der er ikke noget besværligt i det. Jeg har udelukkende fået positive tilbagemeldinger fra chaufføren, siger Søren Tinggård.
Han peger på, at chaufføren på bilen, Jens Erik Pedersen, er topmotiveret, når det kommer til at prøve noget nyt og anderledes.
Jens Erik Pedersen har kørt hos Arthur Andersen de seneste fem år og får fremover glæde af en arbejdsplads med et førerhus med lav indstigning - Low entry cab - der er designet til byforhold og velegnet til transportopgaver med mange stop.
Scania oplyser, at L-serien fås med en ni-liters gasmotor med en motorydelse på mellem 280-340 hk. Motoren kan køre på LNG (flydende naturgas), CNG (komprimeret naturgas) og CBG (komprimeret biogas).
![Klik venligst](https://www.transportnyhederne.dk/nonsec/npix/Banner/nyhedsmail-bestilling(8).jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
![](/images/print.gif)
- Sjællands møbeltransportør overtager en del af jyske aktiviteter
- Hårlev-vognmand sendte to biler for at hente to city-trailere
- Fredag 17. januar 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Sættevogne bliver renoveret - og får flere år på vejene
- Vognmand i Vendsyssel var en vinterdag i Østjylland for at hente en ny tip-trailer
- Fragtmand i Herning har fået en ny løve
- Lastbilforhandler har fået nyt navn efter ejerskifte
- Lastbilforhandler har fået ny kundechef for brugt og udlejning
- Enheder fra tysk betalingsselskab kan bruges til vejafgiften i Danmark
- Generaladvokat anbefaler en fuld annullation af EU's mindstelønsdirektiv
- Dansk rederikoncern vil åbne fragtforbindelse mellem Spanien og Holland
- Transportfirma i Aabenraa er gået konkurs
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |