Jobbarometer viser mangel på chauffører til persontransport
Mandag 12. juli 2021 kl: 09:51
Af: RedaktionenVognmænd, der er specialiseret i persontransport, mangler chauffører i kølvandet på corona-pandemien, som begrænsede den kollektive transport og nærmest lukkede helt ned for turisttrafikken. En del chauffører mistede dermed deres job eller søgte til andre dele af transportbranchen
I takt med, at rejsebegrænsningerne mindskes, stiger efterspørgslen efter transport med store og små busser. Det seneste jobbarometer for persontransport-branchen i andet kvartal, som uddannelsesorganisationen Dekra har udarbejdet, viser, at 63 procent af de adspurgte vognmænd har ansat nye chauffører inden for de seneste tre måneder.
Samtidig er der blandt vognmændene en udbredt forventning om, at deres behov for ny arbejdskraft vil fortsætte i de kommende måneder. 46 procent af vognmændene forventer ifølge jobbarometeret at skulle ansætte flere chauffører i de kommende tre måneder.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Feriegæster fra krydstogtskibe får shuttlestoppested i fiskerihavn
- Fjernbusselskab øger antallet af afgange på centrale ruter med over 50 procent
- Letbane tester tog og spor mellem Rødovre og Lundtofte
- Kameraer skal forevige bilister, der kører over for rødt lys
- Nyt passager-flow har givet færre forsinkelser på travl metro-station
- Fælles analyse har målt tilfredsheden med den kollektive trafik
- Dækproducent og -leverandør gentager gode råd til brændstofeffektiv kørsel
- Broarbejde vil spærre motorvejen over Fyn
- Energiselskab har købt 21 tankstationer
- Nærbussen skal køre til Vestmøn
- Ø-færge skal i dok
- Trafikselskab melder om 173 millioner rejser
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




