Smitterisikoen er stor på transportområdet
Onsdag 27. maj 2020 kl: 12:27
Af: RedaktionenOnsdag bringer Fagbladet 3F, der er medlemsblad for eksempelvis chauffører under fagforbundet 3F, en oversigt over, hvordan de forskellige faggrupper er blevet ramt af corona-virus. Transportområdet, der omfatter 127.731 mennesker, topper listen med 4,02 procent smittede ud af testede personer. 3F’s transportgruppe organiserer lige under 50.000 mennesker på transportområdet
Oversigten, som Fagbladet bringer, er baseret på tal fra Statens Serum Institut, Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering samt Sundhedsdatastyrelsen. Den viser, at 4,7 procent af medarbejderne på transportområdet er blevet testet. Og at det er samme procentsats som de fleste andre fagområdet. Der er dog nogle områder, hvor der er testet en større andel - eksempelvis sundhedsområdet.
Pernille Tanggaard Andersen, der er professor i folkesundhed på SDU peger over for Fagbladet 3F på, at det tydeligvis er de faggrupper, der har holdt hjulene i gang, mens funktionærerne er blevet hjemme, som er blevet syge.
- Vi taler om arbejdere, der har været på job hele vejen igennem corona-krisen. Hvis man først bliver eksponeret rigtig meget - som buschauffører gør – for corona-virus, så er risikoen for at blive smittet også væsentligt højere. Det slår ud i tallene her, siger Pernille Tanggaard Andersen.
Hun peger på, at det kan være svært at skærme ansatte i fag som transport og handel helt fra at have kontakt til mange andre mennesker under en pandemi, da de er nødvendige for at samfundet kan fungere.
- Men skulle vi lære noget af denne pandemi til næste gang, kan det være, at det ikke kun er folk i social- og sundhedsvæsenet, der skal have adgang til værnemidler og uddannelse i at beskytte sig selv, siger Pernille Tanggaard Andersen til Fagbladet 3F.
- Hvis vi sætter ind hurtigere over for andre faggrupper, kan vi måske redde nogle liv, tilføjer hun.
Interesserede kan se oversigten i Fagbladet 3F her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Femern Bælt-forbindelsen kan skabe øget risiko for trængsel på veje og jernbaner
- Sikkerhedstest får sikkerhedspris
- International transportkoncern har fået flere elektriske trækkere
- Bilist stødte ind i lastbil i sammenfletning
- En fuckfinger til vejhjælp udløste en sigtelse
- To stjerne og to kors er sendt op på vejene
- Elektrisk varebil bliver billigere
- Fredagens retssag med fire vognmænd er aflyst
- Tørring-vognmand transporterer godset under isoleret tag på city-trailer
- Serbien, Rumænien og Bulgarien tegner sig for flest dødsulykker pr million indbyggere
- Skatteministeriets indsats er ikke tilfredsstillende
- Lastbilchauffør måtte bremse hårdt op for modkørende med langt lys
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



