Fagforbund vil have pengene ud af busserne
Søndag 21. juli 2019 kl: 22:37
Af: RedaktionenEfter en række episoder, hvor buschauffører er blevet truet eller overfaldet, vil fagforbundet 3F, der blandt andet organiserer buschauffører, vil have penge og kontrol ud af busserne - og en flugtvej i venstre side af busserne. Ifølge 3F’s oplysninger skete der i juni otte grove overfald på bus- og taxichauffører
- Der er ingen tvivl om, at vold mod chauffører er stigende, ud fra hvad vi hører fra medlemmerne. Vi har ikke statistik på det, men ved, at der sker underrapportering af voldstilfælde, siger miljøkonsulent i 3F’s Transportgruppe Kjeld H. Jensen til Fagbladet 3F.
Kjeld H. Jensen peger over for Fagbladet på, at overfaldene for buschaufførernes vedkommen stort set altid sker i forbindelse med betaling og kontrol.
Der findes ikke et totalt overblik over antallet af episoder, hvor chauffører er blevet udsat for vold eller er blevt overfaldet. Og det er langt fra alle sager, der bliver anmeldt. En søgning i mediedatabasen Infomedia viser ifølge Fagbladet, at der i juni skete otte grove overfald på chauffører i busser og taxier.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsniger
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- 13,8 millioner kroner skal få flere el-busser ud på de midtjyske veje
- Motorvejsløsning mellem Næstved og Rønnede får tilført 70 millioner kroner
- Canada og Danmark bliver forbundet med ny direkte flyforbindelse
- Ny aftale skal udnytte den europæiske jernbaneinfrastruktur bedre
- I Randers kommune kan man køre gratis med natbusser op til jul
- Togoperatør har kørt med flere passager og fået større overskud
- Færgerute over Øresund sætter tredie elektriske færge i drift
- To drenge skubbede buschauffør
- Tre leverandører kan give tilbud på batteritog
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





