Buschauffør blev slået
Tirsdag 25. juni 2019 kl: 12:47
Af: RedaktionenPolitiet på Midt- og Sydsjælland fik mandag klokken 14.20 en anmeldelse om, at en buschauffør var blevet slået i hovedet af en passager. Det skete ved et stoppested på Valmuevej, hvor bussen kørte i retning mod Slagelse Station
To mænd steg ind i bussen og gik forbi buschaufføren uden at vise en billet. Da buschaufføren tog kontakt til dem, valgte den ene at slå ham i hovedet med en knyttet hånd. Herefter løb de to mænd ud af fordøren i ukendt retning.
De beskrives begge som cirka 20-25 år med kort hår. De var ikke etnisk dansk af udseende. Den ene var iført shorts og t-shirt. Politiet på Midt- og
Sydsjælland hører gerne fra eventuelle vidner, der har set episoden. Politiet kan kontaktes på telefon 114.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Fyns trafikselskab har fået ny bestyrelse
- 9 ud af 10 kræver klimaafgift på privatfly
- København får sightseeing-rute med skib til Nordkap og Tromsø
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Letbane kørte med færre passagerer
- Arbejdet med at anlægge overhalingsspor i København begynder til foråret
- Togtransport bliver mere elektrisk med nye tog
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Overskud på 732 millioner kroner kom hjem på skinner
- Buschauffør blev stukket med en kniv
- Antallet af togrejsende over Storebælt steg sidste år med 8,2 procent
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




