Busselskab i Hirtshals overtager konkursramt busselskab i Hjørring
Torsdag 14. juni 2018 kl: 12:50
Af: RedaktionenTirsdag 22. maj kørte Hjørring Citybus i Skifteretten for at begære sig selv konkurs. Nu har Hirtshals Taxi, der både kører med taxier, busser og lastbiler, overtaget ordrebøger, hjemmeside og telefonnumre fra det konkursramte Hjørring Citybus
Vognmand Lars Dyrskjøt Andersen fra virksomheden i Hirtshals har ansat nye medarbejdere og er i gang med at kontakte kunder, der har bestilt ture hos det konkursramte selskab.
- Vi har måttet ansætte 8-10 mand mere for at varetage det her, siger Lars Dyrskjøt Andersen til P4 Nordjylland.
Hirtshals-virksomheden beskæftiger i forvejen omkring 60 medarbejdere i selskaberne Hirtshals Taxi, Hirtshals Turistfart og Hirtshals Godstransport.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Letbanen mellem Ishøj og Rødovre Nord åbner sidst i oktober
- Partnerportal skal lette hverdagen for transportvirksomheder
- Baneanlægget i Aarhus blive digitalt
- Lavprisflyselskab åbner 10 nye ruter fra Billund
- Færdselsstyrelsens bemandende takografekspeditioner lukkede onsdag
- Lufthavn på Djursland satte passagerrekord i september
- Pensionskasse ejede aktier i lufthavn i otte år
- Onsdag er flagdag på busser i København
- Udenlandske busselskaber omgår momsreglerne
- Basiskort er på vej i busser og tog
- Indkøb af letbanetog bliver udbudt igen
- Havneoperationer i Liepāja i Letland kan komme på svenske hænder
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |