Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
ÅRSRAPPORT FOR 2025:

Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning

Onsdag 6. maj 2026 kl: 12:17
Af: Redaktionen

Transport- og logistikvirksomheden Alpi Danmark A/S der har hovedsæde i Herning og afdelinger i Karlslunde, Odense, Kolding, Padborg og Aarhus, kom ud af 2025 med et solidt resultat på trods af et år præget af globale forstyrrelser og øget kompleksitet i forsyningskæderne

ÅRSRAPPORT FOR 2025:: Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning

Morten H. Nielsen, administrerende direktør Alpi Air & Sea og Kjeld Tygesen, administrerende direktør Alpi Danmark glæder sig over et stabilt 2025-resultat. (Foto: Alpi Danmark)
Omsætningen hos Alpi Danmark steg med 19 procent til 1,4 milliarder kroner, mens resultatet før skat endte på 32 millioner kroner.


Administrerende direktør i Alpi Danmark, Kjeld Tygesen, og Morten H. Nielsen, der er administrerende direktør i Alpi Air & Sea, betegner resultatet som tilfredsstillende.


- 2025 har været et endnu et turbulent år, hvor usikkerhed og forandringer har været et grundvilkår. I den virkelighed er vi tilfredse med at levere et stabilt resultat. Det vidner om en robust forretning og en organisation, der evner at tilpasse sig og træffe de rigtige beslutninger i en kompleks hverdag, lyde det fra de to direktører.


I 2025 fortsatte Alpi med at investere massivt i digitalisering - blandt andet for at styrke effektiviteten og transparensen i værdikæden og skabe et stærkere beslutningsgrundlag for både kunder og forretning.


Samtidig har ALPI taget en ny terminal og kontorfaciliteter i Padborg i brug, ligesom man også udvider i både Kolding og Aarhus. Investeringerne sker med afsæt i ALPIs decentrale tilgang, hvor lokale enheder har handlekraft tæt på kunderne samtidig med, at data og systemer understøtter fælles retning og kvalitet på tværs af afdelinger og organisation.


Lidt om Alpi:
  • Alpi i Danmark blev etableret i 1992 og har hovedkontor i Herning samt afdelinger i Kolding, Karlslunde, Padborg, Odense og Aarhus
  • Alpi i Danmark er en del af den familieejede italienske Alpi Group, der har afdelinger i 77 lande verden over
  • Alpi Danmark og Alpi Air & Sea har 300 medarbejdere i Danmark
  • Alpi tilbyder full-service transport og logistik worldwide






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Investeringer prægede det nordiske resultatet hos tysk transport- og logistikkoncern
- Luftfragt gav flere pengen kassen
- Lufthavn i Sydjylland oplevede en passagervækst på 17 procent
- Lufthavn på Djursland har haft passagerfremgang
- Cyberangreb overhaler arbejdskraftmangel som transportbranchens største AI-barriere
- Samarbejde skal frigøre over 42 millioner liter bæredygtigt flybrændstof
- Transport- og logistikkoncern omsatte for mere - og håndterede mere gods
- Passagertallet til og fra nordjysk lufthavn lettede med en stigning på 18,1 procent
- Passagertallet i Danmarks største lufthavn kom højere op i marts
- Specialmalet fly markerer 80 års jubilæum
- Lufthavn mellem Viborg og Herning får igen en indenrigsforbindelse

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst