Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
KONKLUSION EFTER UHELD MED RAMPE:

Nyt design skal sikre færgerampe mod at falde ned

Torsdag 23. april 2026 kl: 12:14
Af: Redaktionen

Færgerederiet Molslinjen, som blandt andet driver færgeforbindelsen mellem Esbjerg og Fanø, har nu afsluttet undersøgelsen af, hvad der skete, da Fanølinjens rampe i havnen i Nordby på Fanø faldt ned mandag 9. februar 2026. Undersøgelsen betyder, at rampernes løftecylindre laves på en ny måde


Uheldet 9. februar med rampen i havnen på Fanø betød, Fanølinjens færger i en periode måtte indstille sejladserne mellem Esbjerg og Fanø. Et tilsvarende uheld i sommeren 2023 har ført til omfattende undersøgelser af de løftecylindre, som bevæger ramperne op og ned i både Esbjerg og på Fanø.


Undersøgelserne er foretaget af tekniske eksperter fra producenten af cylindrene, af Molslinjens teknikere og af metallurger, som er eksperter på metal.


Undersøgelsen konkluderer, at der i øjerne på cylinderne havde dannet sig små revner i metallet, der så er blevet svækket over tid. Der er tale om revner, som ikke er synlige, og som derfor ikke blev opdaget under vedligeholdelse af cylinderne.


Konklusionen efter undersøgelsen er blevet, at producenten af løftecylinderne nu ændrer design, så øjerne bliver stærkere. Samtidig ændres korrosionsbeskyttelsen af øjerne, som også fremadrettet hyppigere vil blive kontrolleret for revnedannelser.


Molslinjen peger på, at rederiet har overholdt alle producentens krav til vedligehold af løftecylinderne. Rederiet fremhæver også, at der ikke har været nogen fare forbundet med rampeuheldet, da rampen ligger fast på færgen og dermed ikke kan falde ned, når den bliver brugt af mennesker og biler.








Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Busdæk består af 70 procent genanvendte materialer
- Fire-akslet tip-trailer er leveret med automatisk rullepresenning
- Knap 2,8 procent er elektriske
- Mercedes-Benz er stadig størst blandt de elektriske
- Antallet af nyregisteringer blev nærmest halveret
- Lastbil kørte på to broer i Allerød
- To svenske lastbil-modeller får fem stjerne
- Transportvirksomhed med hovedsæde i Herning hentede to trailere med en trækker
- Lastbil med tre-benet stjernemærke får fem sikkerhedsstjerner
- Budgetforlig i Aarhus skal give forbedre fremkommeligheden for alle trafikanter
- Transportvirksomhed i Odense er vokset ud af sine rammer
- 57 bilister blev taget i at bryde færdselsloven - tre overhalede via nødsporet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst