Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Letbanen i Aarhus fortsætter uden fejlramte tog frem til sommer

Fredag 23. januar 2026 kl: 17:32
Af: Redaktionen

Siden august sidste år har Aarhus Letbane kørt med en reduceret køreplan på grund af en fejl på magnetskinnebremsen på fem tog, som derfor er taget ud af drift ind til, fejlen er rettet. Togene skal gennemgås af en uvildig tredje part, dom skal gennemgå al materiale og verificere, at ændringen kan gennemføres sikkert på togene. - Det er virkelig ærgerligt, at processen trækker ud. Vi ved, at det skaber frustration for vores passagerer, og det beklager vi dybt, siger Michael Borre, der er administrerende direktør i Aarhus Letbane


Hos Aarhus Letbane havde man håbet at vende tilbage til normal drift ved årsskiftet, men processen med at få godkendt ændring af magnetskinnebremsen, der skal få de fem tog på skinnerne igen, trækker ud. Grunden er, at Trafikstyrelsen før årsskiftet vurderede, at ændringen på magnetskinnebremserne skal gennemgås af en ekstern assessor. Det betyder, at en uvildig tredje part skal gennemgå al materiale og verificere, at ændringen kan gennemføres sikkert på togene.


Aarhus Letbane har nu sat gang i opgaven hos den uvildige tredje part, der tidligere har været involveret i godkendelsen af Variobahn-togene og derfor kender togene og dokumentationen. Det er den proces, der trækker ud.


For passagerene hos Aarhus Letbane betyder det, at antallet af afgange fortsætter på det niveau, der har været gældemde side august sidste år. Afgangene på L2 mellem AUH og Aarhus H er fortsat reduceret fra otte afgange i timen til fire. På L1 er der er der to afgange i stedet for fire afgange i timen mellem Aarhus H og Hornslet. 


Det betyder også, at Lisbjergskolen fortsat ikke betjenes. Det skyldes at sporskifterne ved AUH og Letbanens Knudepunkt 2 fortsat er aflåst og ikke vil blive åbnet igen før magnetskinnebremserne er udbedret på togene.


- Vi gør alt, hvad vi kan, for at komme i mål, så vores mange passagerer kan få deres almindelige hverdag tilbage, siger Michael Borre, der oplyser, at den nuværende og reducerede køreplan fortsætter frem til den sidste søndag i juni, hvorefter sommerkøreplanen træder i kraft.


- Situationen er utilfredsstillende og det beklager vi dybt, siger Michael Borre og fortsætter:


- Der er ikke noget, vi hellere vil end at komme tilbage til normal drift, men sikkerheden kommer først. Vi arbejder så hurtigt og grundigt, vi kan.


Aarhus Letbane har siden foråret sidste år arbejdet på at løse fejl på magnetskinnebremserne på fem Variobahn-tog. Magnetskinnebremserne er kritisk for brugen af de fem tog, som derfor taget ud af drift, hvilket har betydet færre afgange og overfyldte letbanetog.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Politiet formoder, at kvinde tog sit eget liv
- Problemer med posten - kørekort kan hentes hos Borgerservice
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Traditionelle mandefag har fået flere kvinder under uddannelse
- Lastbilchauffør er blevet sigtet efter jernbaneulykke
- Politiet har anholdt en 21-årig mand i sag fra letbanestation
- Egyptisk flyselskab åbner direkte rute fra Aalborg
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- 19-årig mand blev skubbet ud foran et tog - intensiv efterforskning er i gang
- Danmarks første indenrigsrute med 40 procent bæredygtigt flybrændstof er lettet
- Bybuskørsel i Odense Kommune er sendt i udbud

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst