Myndighederne evakuerede havnen i Kolding
Onsdag 19. marts 2025 kl: 12:21
Af: RedaktionenSydøstjyllands Politi var onsdag morgen massivt til stede ved havnen i Kolding efter, at der var blevet indgivet en anmeldelse om et mistænkeligt forhold - et område omkring havnen blev evakueret. OPDATERET
Havnen i Kolding og flere veje i området blev øjeblikket evakueret og spærret for trafik. Det gjaldt blandt andet hele eller dele af Fynsvej, Østerbrogade og Sdr. Havnegade. Sydøstjyllands Politi og øvrige beredskaber var til stede i området.
Baggrunden var, at politiet onsdag morgen klokken 8.17 modtog en anmeldelse om et mistænkeligt forhold. Flere patruljer og andet mandskab blev herefter sendt til stedet, og en evakuering af området blev sat i gang, og Sydøstjyllands Politi arbejder med at efterforske anmeldelsen.
Lidt over middag meddelte Sydøstjyllands Politi, at afspærringer af veje i Kolding var ophævet, da politiet vurderede, at der ikke længere var nogen risiko ved at færdes på de pågælende veje.
Et område på selve havnen er fortsat afspærret. Sydøstjyllands Politi vil opdatere med yderligere nyt, når der er mere at fortælle.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Forskellen mellem de rigeste og de fattigste er på 10 ton CO2 årligt
- Politiet klippede i 11 kørekort i forbindelse med ulykke på motorvej ved Ringsted
- Chauffør kørte fra transportmesse i nyt vogntog
- Fiskene bliver bragt ud uden direkte CO2-udledning
- Nyeste hollandske lastbilgeneration har rundet eksemplar nummer 125.000
- Entreprenør i Græsted er endt som konkursbo
- Kalundborg-vognmand har hentet tre-akslet letvægsttrailer i Østjylland
- Speditionsfirma i Juelsminde er endt som konkursbo ved Skifteretten i Horsens
- Smuglerinstruktør har fået en dom på 13 år fængsel
- Fredag 11. april 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Specialtransportspecialist har fået en 8x4-lastbil med kran
- Vognmand i Himmerland er endt i Skifteretten i Aalborg
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |