Taxi-kunde ville ikke betale
Mandag 17. marts 2025 kl: 12:18
Af: RedaktionenSøndag morgen fik Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi en anmeldelse fra en taxichauffør, der holdt ved en tankstation på Trafikcenter Alle i Slagelse med en kunde, der ikke ville betalt. Det var en 59-årig mand fra Vestsjælland, som afviste at betale taxaregningen på 1.800 kroner
Han var lidt alkoholpåvirket og skældte chaufføren ud og optrådte i det hele taget noget opfarende. Den 59-årige blev sigtet for bedrageri og for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, og for at få ro på stedet blev han anholdt klokken 5.20 og taget med til politistationen, hvor han dampede lidt af. Den 59-årige blev løsladt igen søndag klokken 11.10.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Norsk flyselskab udvider sit ruteprogram
- Ekstra afgange har fået flere til at tage med letbanen
- Politiet i Aarhus satte fokus på taxier
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsninger
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- 13,8 millioner kroner skal få flere el-busser ud på de midtjyske veje
- Motorvejsløsning mellem Næstved og Rønnede får tilført 70 millioner kroner
- Canada og Danmark bliver forbundet med ny direkte flyforbindelse
- Ny aftale skal udnytte den europæiske jernbaneinfrastruktur bedre
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




