Busterminal i København er klar til test af informationssystem
Onsdag 6. november 2024 kl: 10:57
Af: RedaktionenFra torsdag testes det nye trafikinformationssystem ved Københavns busterminal, der åbnede 6. juni. Med det nye trafikinformationssystem vil det blive muligt at se på skærmene, hvor og hvornår busserne kører ved busterminalen, der ligger ved Dybbølsbro i København
Det nye informationssystem skal først igennem en såkaldt integrationstest, der skal sikre, at systemet viser de rigtige informationer til passagererne. Samtidigt skal trafikselskabet Movia, som får ansvaret for den daglige drift af trafikinformationssystemet, træne sin driftsorganisation i at bruge systemet.
Systemet består af skærme, signaler og videokameraer. Skærmene viser, hvornår de enkelte busser ankommer og kører, og fra hvilken platform. Signalerne viser buschaufførerne, hvilken platform de skal køre til, mens videokameraer blandt andet bruges til at følge trafikafviklingen på terminalen. Derudover kan passagerer, som er ankommet med bus, se de kommende togafgange fra den nærliggende S-togsstation Dybbølsbro og den nye metrostation Havneholmen.
- Testen starter torsdag morgen, og vi forventer, at den varer tre uger. Hvis testen viser problemer med systemet, bliver det slukket, indtil fejlene er udbedret, så passagerer ikke risikerer at modtage forkert information, siger projektchef Mette Menne Vikjær, Vejdirektoratet.
Når testen er gennemført og godkendt, vil trafikinformationssystemet efter en prøvedriftsperiode overgå til almindelig drift.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsniger
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- 13,8 millioner kroner skal få flere el-busser ud på de midtjyske veje
- Motorvejsløsning mellem Næstved og Rønnede får tilført 70 millioner kroner
- Canada og Danmark bliver forbundet med ny direkte flyforbindelse
- Ny aftale skal udnytte den europæiske jernbaneinfrastruktur bedre
- I Randers kommune kan man køre gratis med natbusser op til jul
- Togoperatør har kørt med flere passager og fået større overskud
- Færgerute over Øresund sætter tredie elektriske færge i drift
- To drenge skubbede buschauffør
- Tre leverandører kan give tilbud på batteritog
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





