Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Nyt bybusnet i Vejle har flere afgange og kortere rejsetid

Torsdag 5. september 2024 kl: 15:31
Af: Redaktionen

Søndag 30. juni kørte Vejle Kommune og Sydtrafik nye køreplaner for bybusserne ud i Vejle. De nye køreplaner giver passagerne flere afgange, mere direkte ruter og kortere rejsetid. Derfor understreger Vejle Kommune og Sydtrafik, at der nu er flere grunde til at lade bilen og med en bybus i stedet for - ikke mindst for at tilgodese klimaet

Vejle Kommune og Sydtrafik valgte i forbindelse med planlægningen at tilgodese kortere rejsetid og mere lige linieforløb i stedet for de hidtidige mere kringlede linieforløb med længere rejsetid. Valget betyder dog, at nogle passagerer har fået længere til stoppestederne.


Bag beslutningen ligger en lang proces i Teknisk Udvalg, der både har involveret samarbejdspartnere og borgerne for at få skabt et nyt bybusnet.


- Vi har haft en lang proces sammen med blandt andet borgerne for at få skabt et bybusnet, som er fremtidssikret. Vores udfordring er, at mange passagerer har valgt bussen fra efter corona, og vi vil gerne have dem retur igen, siger Gerda Haastrup Jørgensen (V), der er formand for Teknisk Udvalg i Vejle Kommune og uddyber:


- Vi har derfor sammensat nogle ruter, som både giver flere afgange på de mest brugte linier, og som kører dér, hvor passagerne er. Vi håber, at det igen kan gøre busserne mere attraktive, så vi samtidig kan tilgodese ambitionerne i vores Klimaplan om at minimere personbiler på vejene og udledning af CO2.


Bag de nye køreplaner ligger der et omfattende analysearbejde, som er udført af Urban Creators i samarbejde med Vejle Kommune og Sydtrafik.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Busterminalerne i Rudkøbing og Otterup bliver opgraderet
- Nyt samarbejde giver gratis bus og tog til kunst
- Flextur skal køre hele natten i tre kommuner
- Passagertallet til og fra nordjysk lufthavn lettede med en stigning på 18,1 procent
- Passagertallet i Danmarks største lufthavn kom højere op i marts
- Specialmalet fly markerer 80 års jubilæum
- Asfaltarbejde på motorvej ved Horsens vil påvirke trafikken frem til juli
- Nyt samarbejde skal øge virksomheders mulighed for at få arbejdskraft
- Semler Gruppens køb af MAN Truck & Bus Danmark er godkendt
- Stationen i Hillerød skal bygges om til gennemgående tog
- Magasinet Bus 3 - 2026 er udkommet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst