Færgesekretariat har fået ny sekretariatsleder
Fredag 9. august 2024 kl: 12:24
Af: RedaktionenNete Herskind tiltrådte torsdag 1. august som leder af Færgesekretariatet, der har hjemsted i Ærøskøbing på Ærø. Hun afløser Jan Fritz Hansen, der går på pension efter at have ledet sekretariatet siden starten i marts 2015
Nete Herskind, der er cand.polit. og indtil udgangen af juli var chefkonsulent i Kommunernes Landsforening, har tidligere erfaring fra det maritime område med stillinger i danske rederi- og havneorganisationer.
Bag Færgesekretariatet står de 18 danske kommuner, der driver indenrigsfærger til de små og mindre øer, der ligger i kommunerne. Opgaven er primært gennem fælles indsats at optimere sejladsen og fremme det maritime samarbejde mellem kommunerne.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sejlruterne forbliver nok isfrie
- Statens Istjeneste har rekvireret slæbebåd til isbrydning
- Listen over farvande med is er blevet noget længere
- Transportkoncern nåede et driftsresultat på 19,6 milliarder kroner
- Færgerute mellem Danmark og Sverige lukker
- Færgerederi skal have ny direktør
- Danmarks største erhvervshavn har sat fokus på droner
- Isen i fjorde og dele af de indre farvende breder sig
- Flere fjordhavne har is på vandet
- Is i havn stopper sejlende "busser"
- Rederi har solgt den sidste danske statsisbryder
- Dansk skibsfart bør være en del af totalforsvaret
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





