Bus- og tog-operatør skifter til navn med fokus på kollektiv transport
Onsdag 6. december 2023 kl: 13:49
Af: Redaktionen
GoCollective's nye logo.
Arriva Danmark A/S har løftet sløret for, hvad selskabet skal hedde efter ejerskiftet tidligere på året. Det nye navn er GoCollective og skal understrege bæredygtighed og styrken i det fællesskab, der skal til for at gøre kollektiv trafik mere attraktivt for de rejsende
Arriva Danmark A/S, der tidligere var ejet af Deutsche Bahn, blev i maj i år købt af kapitalfonden Mutares, der har hovedsæde i München i den tyske delstat Bayern. Mutares og Deutsche Bahn belv enige om handlen i efteråret 2022.
Siden Mutares købte Arriva Dannmark i maj i år, har selskabet, der driver en række busruter og tog på banestrækninger på Fyn og i Jylland, har været på jagt efter et nyt navn.
Med navnet GoCollective lægger selskabet vægt på bæredygtighed og på styrken i det fællesskab, der skal til for at gøre kollektiv trafik mere attraktivt for de rejsende.
For passagererne vil navneændringen ikke få nogen praktisk betydning. Man kan fortsat bruge de Arriva-billetter, man har købt - også efter navneskiftet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden -
- Stigende passagertal gav fremgang i Københavns Lufthavn
- Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Vinterferierejsende løftede passagertallet i februar
- Byråd skærer busafgange væk
- Politiet tjekkede taxier og flextaxier i Esbjerg og Varde
- Borgere i Østvendsyssel får flexbusser
- Trafikselskaberne i Danmark har fået ny formand og ny bestyrelse
- Politiet formoder, at kvinde tog sit eget liv
- Problemer med posten - kørekort kan hentes hos Borgerservice
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Traditionelle mandefag har fået flere kvinder under uddannelse
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




