Rederi melder klar til en tid med Storbritannien som en tredieland
Tirsdag 17. november 2020 kl: 13:10
Af: RedaktionenDen danske rederi-koncern DFDS melder klar til at kunne håndtere person- og godtransport til og fra Storbritannien, når landet siger farvel til UE 1. januar 2021 - med eller uden aftale om samhandel med EU
Uden en aftale vil Storbritannien være et tredieland som mange andre af verdens lande med alt, hvad der følger af regler og told.
DFDS har som rederi med flere ruter til og fra Storbritannien arbejdet på at få systemer op at stå, der kan håndtere en fremtid, hvor transport af gods og passagerer indebærer øget kontrol og toldbehandling.
- Vi ved nu, at vi kan flytte gods fra Storbritannien til Kontinentet - fra Dover ti Calais, siger Filip Hermann, der er Vice President og Head of DFDS’ BU Channel, efter en test af systemer og procedurer.
Alle tjek-ind steder i havne, som DFDS opererer i, kan håndtere fragtdokumenter digitalt og dele dem med de franske toldmyndigheder og efter tilbagemelding markere de lastbiler, der skal gennem yderligere kontrol i Frankrig - eksempelvis lastbiler med levende dyr, planter og animalske produkter.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilanlæg i Malmö lukker efter tre år
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





