Havn i Thy får anløb af containerskib
Mandag 26. januar 2026 kl: 10:23
Af: Jesper ChristensenADP A/S, der sidste år blev medejer af Hanstholm Havn, oplyste i sidste uge, at havnen i Thy får ugentligt anløb af et containerskib og dermed forbindelse til Holland og Norge. Første anløb blev dog aflyst på grund af vind fra øst
Forbindelse er blevet etableret i et samarbejde mellem danske Vendelbo Spedition med hovedsæde i Hjørring og norske Arctic Container Line med hovedsæde i Haugesund.
Første anløb med det 101 meter lange skib, »Arctic Commander«, skulle efter planen have fundet sted torsdag 22. januar, hvor skibet ville ankommer fra Rotterdam på vej mod Vestnorge. Men en kraftig østenvind fik rederiet ti at ændre kurs, så skibet først anløber Hanstholm torsdag eller fredag i denne uge.
- Vi havde egentlig gods nok. Men valgte at springe over denne gang, på grund af den friske østlige vind, og i stedet vende tilbage til Hanstholm i næste uge - enten torsdag eller fredag, lød det torsdag fra Line manager Eivind Bergland fra rederiet i Haugesund til Thy-Mors Ligehernu.
Op til forbindelsens premiere, fremførste ADP A/S' administrerende direktør Rune D. Rasmussen, at den nye forbindelse vil give erhvervslivet i regionen en mere direkte, driftssikker og skalérbar adgang til det norske marked og samtidig understøtte "Hanstholms rolle som regional logistikmotor".
- Det her er mere end et nyt anløb. Det er et strategisk løft af infrastrukturen i og omkring Hanstholm. Når lokale virksomheder forbindes stærkere med Nordatlanten, styrker det hele regionens konkurrencekraft og skaber en platform, der kan skaleres i takt med efterspørgslen, sagde Rune D. Rasmussen.
Et tjek af sejlplanen for »Arctic Commander« mandag 26. januar viser, at skibet efter planen vi anløbe Hanstholm Havn fredag 30. januar og igen torsdag 5. februar.
»Arctic Commander«, der blev bygget i Vianna do Castelo i Portugal i 1997, er 101 meter langt og 16 meter bredt og sejler under Barbados' flag.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Havn i Thy får anløb af containerskib
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Danmarks største fiskerihavn ligger stadig på toppen af Danmark
- Havn i Nordvestvendsyssel har fået ny bestyrelse
- Godsomsætningen på havnen i Kolding satte rekord
- Sønderjyllands største havn melder om flere anløb - og travlhed
- Investeringer i land-infrastruktur kan blive katalysatoren for næste vækstfase
- Havneselskab vil købe mindretalsaktionærer ud
- Havn ved Limfjorden kan fejre 550 år
- Øresundshavn skal have ny direktør
- Fjordhavn konstaterer fremgang
- Havn ansætter vicedirektør i Trafikstyrelsen som midlertidig direktør
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



