EU-Domstolen har annulleret dele af EU's mindstelønsdirektiv
Onsdag 12. november 2025 kl: 11:28
Af: RedaktionenEU-Domstolen afsagde tirsdag dom i det søgsmål, som Danmark med støtte fra Sverige havde anlagt ved EU-Domstolen om annullation om EU’s mindstelønsdirektiv. Beskæftigelsesministeriet peger på, at EU-Domstolen har annulleret dele af direktivet
Med sin dom fastslår EU-Domstolen, at dele af EU’s mindstelønsdirektiv går for langt i forhold til EU’s kompetence til at regulere løn. Det drejer sig om de dele af direktivet, som sætter kriterier for fastsættelsen af mindstelønninger i lande med lovbestemte mindstelønninger. Disse bestemmelser skal annulleres, mens det tilbageværende direktiv opretholdes.
- Jeg havde selvfølgelig håbet, at EU-Domstolen ville annullere direktivet helt, fordi EU ikke bør blande sig i, hvordan vi regulerer lønnen i Danmark. Dagens dom bekræfter dog, at mindstelønsdirektivet er gået for langt på nogle punkter. Det er en halv sejr, for lønfastsættelse skal vi overlade til arbejdsmarkedets parter herhjemme, siger beskæftigelsesminister Kaare Dybvad Bek (S).
I januar 2023 anlagde SVM-Regeringen et søgsmål ved EU-Domstolen med ønske om at få annulleret EU's mindstelønsdirektiv. Søgsmålet tog afsæt i den brede enighed i regeringen, et bredt flertal i Folketinget og blandt arbejdsmarkedets parter om, at spørgsmål om løndannelse ikke skal reguleres i EU.
EU-Domstolens generaladvokat i sagen foreslog i januar i år, at direktivet skulle annulleres i sin helhed.
Mindstelønsdirektivet blev vedtaget tirsdag 4. oktober 2022 og har til formål at sikre, at alle medlemslande fastsætter et passende niveau for mindsteløn enten gennem lovgivning eller kollektive overenskomster. I Danmark er der tradition for, at løn og overenskomst bliver besluttet af arbejdsmarkedets parter ved overenskomstforhandlingerne.
Beskæftigelsesministeriets Implementeringsudvalg vurderede i november sidste år, at Danmark aktuelt lever op til bestemmelserne i direktivet, og at direktivet derfor ingen indvirkning har på reglerne i Danmark. Der er dog enkelte formelle krav, der betyder, at Beskæftigelsesministeriet hvert andet år skal sende en række data og informationer til EU-Kommissionen.
Med dagens dom fra EU-Domstolen annulleres direktivets artikel 5 stk. 2 og en del af artikel 5 stk. 3.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Formodet bagmand til indsmugling af over 10 ton hash er udleveret fra Spanien
- Lastbilchauffør er blevet sigtet for vanvidskørsel
- De elektriske gik 0,5 procent tilbage
- Sengetrailer har en tilladt totalvægt på godt 110 tons
- Svensk lastbilproducent oplevede øget efterspørgsel
- Narkosælgere blev sigtet for ulovlig transport af farligt gods
- Tip-trailer til korn kan rumme 59 kubikmeter
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Transportvirksomhed i Ballerup hentede ny to-akslet kærre i Hedensted
- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




