Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportpakke skal åbne for højhastighedsbaner

Onsdag 5. november 2025 kl: 18:10
Af: Jesper Christensen

EU-Kommissionen har lagt nye planer for blandt andet højhastighedstog. Planerne ligger i en omfattende transportpakke, som vil fremskynde udrulningen af Europas højhastighedsjernbanenet og fremme investeringer i vedvarende energikilder og kulstoffattige brændstoffer

Transportpakken har til formål at gøre EU's transportsystem mere effektivt, sammenkoblet, tilgængeligt, rent og modstandsdygtigt. De foranstaltninger, som EU-Kommissionen fremlagde onsdag, dækker to centrale områder - jernbaner, hvor Europa allerede er på sporet inden for bæredygtighed - og brændstoffer, hvor Europa skal fremskynde investeringerne i sin energiomstilling. 


Hurtigere og mere forbundne jernbaner i hele Europa
Den nye handlingsplan for højhastighedstog fastsætter de skridt, der er nødvendige for at skabe et hurtigere, mere interoperabelt og bedre forbundet europæisk net senest i 2040. Målet er kortere rejsetid og gøre jernbanetransport til et mere attraktivt alternativ til kortdistanceflyvninger og dermed øge antallet af passagerer og sætte skub i de regionale økonomier og turismen.


EU-Kommissionen tager udgangspunkt i det transeuropæiske transportnet (TEN-T) og vil med planen forbinde større knudepunkter mod tog, der kører 200 km/t og derover. 


Passagererne vil eksempelviskunne rejse fra Berlin til København på fire timer i stedet for de nuværende syv og fra Sofia til Athen på seks timer i stedet for de nuværende 13 timer og 40 minutter. Nye grænseoverskridende forbindelser vil også gøre det muligt at rejse hurtigere og enklere - eksempelvis mellem Paris-Lissabon via Madrid og forbedrede forbindelser mellem de baltiske hovedstæder.


For at opfylde denne vision foreslår EU-Kommissionen fire centrale indsatsområder:
  • Fjernelse af grænseoverskridende flaskehalse gennem bindende tidsfrister, der skal fastsættes senest i 2027, og identifikation af muligheder for højere hastigheder, herunder et godt stykke over 250 km/t, når det er økonomisk rentabelt
  • Udvikling af en koordineret finansieringsstrategi, herunder en strategisk dialog med medlemslandene, industrien og finanssektor, der fører til en aftale om højhastighedstog for at mobilisere de nødvendige investeringer
  • Forbedring af betingelserne for, at jernbaneindustrien og jernbaneoperatørerne kan investere, udvikle innovative løsninger og operere konkurrencedygtigt - blandt andet gennem mere attraktive lovgivningsmæssige rammer, ved at forbedre billet- og reservationssystemer på tværs af grænserne, støtte et brugt marked for rullende materiel, fremskynde udbredelsen af EU's digitale forvaltningssystemer og fremme forskning og udvikling og samarbejde om skalerbare løsninger
  • Styrkelse af forvaltningen på EU-plan, krav om, at infrastrukturforvalterne koordinerer kapaciteten til grænseoverskridende langdistancetjenester, og fremme af standardiseringer og tilladelser

EU-Kommissionen fremhæver, at planen - ud over kortere rejsetider - vil lette trængslen og frigøre kapacitet på konventionelle linjer, lette nattog, godstransport og militær mobilitet og samtidig styrke Europas konkurrenceevne inden for turisme og industri.


Det andet punkt i pakken omtaler vi følgende artikel:



Interesserede kan læse mere om EU's planer for højhastighedsjernbaner her (engelsk):


EU-Kommissionen har en side med spørgsmål og svar om planerne om højhastighedsjernbaner - klik her (engelsk):


Interesserede kan se et faktaark om planen for det europæiske højhastighedsjernbanenet her:




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Magasinet Bus 6 - 2026 er udkommet
- Danmarks første letbane har søgt om ny typegodkendelse
- Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- Togdrift bliver ført videre i særskilt selskab hos anden operatør
- Politiet tjekkede studentervogne
- Togoperatør mangler penge - anden togoperatør tager over
- Målrettet indsats skal få flere unge til at køre sammen
- Færgerederi har taget urimeligt høje priser på overfart mellem Rødby og Puttgarden
- Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Skatte- og vækstministeren vil afskrive 6,3 millioner mindre gældsposter
- Pas på hovedet, når du fejrer huen

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst