Toldere i Københavns Lufthavn fandt 15 kufferter med i alt 304.000 cigaretter
Tirsdag 19. august 2025 kl: 13:48
Af: RedaktionenFire personer, der kom fra Elfenbenskysten, Cameroun og Frankrig, forsøgte fornyligt at smugle 304.000 cigaretter ind i Danmark, da de landede i Københavns Lufthavn. De 304.000 cigaretter var pakket ned i 15 kufferter, og de fire mænd blev varetægtsfængslet og risikerer at skulle betale millioner i bøder og afgifter
Fundet af de mange cigaretter svarer til knap en tredjedel af, hvad der blev Toldmyndighederne i Danmark tilbageholdt i 2024.
- Det er er jo et vildt fund, og det viser endnu en gang, hvor vigtigt det er, at vi har dygtige toldere i lufthavnen og en effektiv toldkontrol, siger skatteminister Rasmus Stoklund (S), der betegner fundet som usædvanligt.
- Når smuglere forsøger at få lusket varer ind over vores grænser uden at betale afgifter, er det fælleskassen, de snyder, ligesom der også kan være usikkerhed om indholdet i den tobak, der indføres på lyssky vis. Det hverken kan eller skal vi acceptere, så jeg er glad for, at de fire udenlandske personer nu får en millionregning.
Sagen om de 304.000 cigaretter er overdraget til Københavns Politi. De fire indrejsende er blevet varetægtsfængslet i 27 dage og sigtet for groft smugleri, mens sagen efterforskes. Oveni sigtelsen risikerer de fire personer at skulle betale afgifter og bøder, der foreløbigt er vurderet til at løbe op i 2,8 millioner kroner. Det endelige beløb vil blive beregnet og opkrævet af Skattestyrelsen.
Toldstyrelsen registrerede ca. 2.700 forsøg på ulovlig indførsel af tobak i 2024, og tilbageholdte ca. 940.000 cigaretter i 2024.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Toldere i Københavns Lufthavn fandt 15 kufferter med i alt 304.000 cigaretter
- Danmarks EU-formandsskab påvirkede passagertallene i nordjysk lufthavn
- Pensionskasse kan overdrage sine aktier til Den Danske Stat
- Luftfragt fløj med medvind
- Luftfragt fløj med medvind
- Lufthavn i Sydjylland oplever voksende passagertal
- Op til to liters væske er ok i lufthavnen i Billund
- Verdens største luftfartsselskab vil vokse mere
- Ændrede droneregler er trådt i kraft
- Lavprisflyselskab åbner vinterrute mellem Billund og Lyon
- 47-årig fløj med drone over lufthavnen i Roskilde
- Myndigheder skal kunne skyde droner ned
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |